Eğitimli genç nüfus danışmanlık sektörüne yöneliyor

Konut sektörünün yarattığı fırsatlardan yararlanmak isteyen üniversiteli genç nüfusun "gayrimenkul danışmanlık" alanına yönelimi gün geçtikçe artıyor. Uzmanlar sektörde yaş ortalamasının düştüğünü ve eğitim düzeyinin yükseldiğine dikkat çekiyor.

Eğitimli genç nüfus danışmanlık sektörüne yöneliyor

Gayrimenkul danışmanlık sektöründe istihdam edilen çalışan profili son yıllarda önemli bir değişim yaşamaya başladı. Küçük bir bütçe ile kişilere kendi işini kurabilme şansı tanıyan "emlakçılık" mesleğine üniversite mezunu gençlerin yönelimindeki artışa dikkat çeken uzmanlar, sektörde genç ve eğitimli çalışan oranının yükseldiğine dikkat çekiyor. 

Danışmanlık sektöründe genç ve eğitimli çalışan oranı yükseliyor

Türkiye konut sektörünün ulaştığı yüksek potansiyelden yararlanmak isteyen küçük girişimcinin "gayrimenkul danışmanlık" alanındaki faaliyetleri gün geçtikçe artıyor. Sektöre girişin özellikle üniversite mezunları ve gençler arasında yükseldiğine dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, danışmanlık faaliyetlerinde yaş aralığının her geçen gün düştüğüne dikkat çekerek: "Bununla beraber eğitim seviyesi de yükseliyor. Üniversite ve yüksek lisans mezunu çok sayıda girişimcinin gayrimenkul danışmanlık sektörüne girdiğine tanıklık ediyoruz..." dedi. Atalay, girişimcinin bu yöneliminde küçük bir bütçe ile kendi işini kurabilme imkanlarının da önemli bir rol oynadığına dikkat çekti.

Yıllarca emeklilik sonrası ek gelir işi olarak düşünüldü

ERA Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, gayrimenkul danışmanlık sektöründeki faaliyetlere Türkiye'de yıllarca emeklilik sonrasında ek gelir işi olarak bakıldığını ve günümüzde ise çok sayıda girişimcinin yeni yatırım alanı haline dönüştüğünü belirterek: "Küçük bir bütçe ile kendi işinin patronu olmak isteyen birçok üniversite mezununun gayrimenkul sektörüne yöneldiğini görüyoruz. " dedi. Daha önceki senelerde 50 ve üstü yaş grubunun ağırlıkta olduğu emlakçılık ve danışmanlık sektörünün bugün 25'lere kadar gerileyen yaş profili oluşturduğunu vurgulayan Atalay: "Yaş ortalamasının düşmesiyle birlikte eğitim seviyesinin her geçen gün yükseldiğini izliyoruz. Sektöre birçok üniversite mezunu kişi, Broker (ofis sahibi) ya da Gayrimenkul Danışmanı olarak giriş yaptılar. Bugün ERA Gayrimenkul Türkiye’de yer alan brokerların yüzde 62’si üniversite, yüzde 5’i ise yüksek lisans mezunu" şeklinde konuştu. 

Sektör eğitimli insan istihdamını gerektiriyor

Özhan Atalay, üniversite ve yüksek lisans mezunlarının gayrimenkul sektörüne yönelmesindeki en önemli etkeni ise ticari binalar ve konutların önemli teknik özelliklerini karşılayacak yüksek bilgi ve donanım ihtiyacı olduğuna hatırlatarak: "Yeni projeler ve inşaat komplekslerinin satış ve pazarlamasının bu sektörde eğitim almamış ve tahsili olmayan kişiler tarafından yapılması neredeyse imkansız hale geldi. " dedi. Meslekte çalışanların eğitim profilinin yükseldiğine ve işini doğru düzgün yapan kişilere duyulan ihtiyacın arttığına da dikkat çeken Atalay: "Bu da meslekte çalışanların seviyesini yükseltti. İşini doğru düzgün yapan, güvenilir olabilen, sabırlı ve azimli kişiler ERA gibi bir markanın şemsiyesi altına girdiklerinde çok uzun yıllar boyu sürebilecek karlı bir işletme kurabiliyorlar. Sektördeki başarı hikayelerinden de ilham alan birçok üniversite ve yüksek lisans mezunu gayrimenkul danışmanı sektörde kalite ve hizmet farkını da ortaya koymayı başarıyorlar.”  ifadelerini kullandı.