Elmalı'da şehir parkı için kaç ağaç kesildi?

İstanbul'un en büyük içme suyu havzalarından biri olan Elmalı Barajı yakınlarında hayata geçirilecek kent parkı için kesilen ağaçlar, İBB meclisinde tartışıldı

Elmalı'da şehir parkı için kaç ağaç kesildi?

İstanbul'un en büyük içme suyu havzalarından biri olan Elmalı Barajı yakınlarında hayata geçirilecek kent parkı için kesilen ağaçlar, İBB meclisinde görüşüldü. Konuyu İstanbul Büyükşehir Meclisi'ne taşıyan CHP İBB Meclis üyesi Hakkı Sağlam, Elmalı Baraj Gölü su toplama havzasındaki ağaç kesimleri hakkında bir soru önergesi sundu. 

İstanbul'un en büyük su havzasında ağaç katliamı
Anadolu yakasının en büyük su kaynaklarından ve su toplanma havzası olarak tanımlanan Elmalı Baraj' civarındaki çok sayıda ağaç, 'Elmalı Kent Ormanı 7 Bölge-7 Park Projesi' adı altında yapılacak bir şehir parkı için kesildi. Uzmanlar, söz konusu girişim için, 'dünyanın en büyük kent ormanı' ifadesini kullanıyor. 7 adet köprünün inşa edileceği baraj gölü etrafında ise piknik alanları yer alacak. Proje alanına giriş için 7 ayrı kapının inşa edileceği proje kapsamında, TEM otoyolu ile baraj gölü arasında kalan ormanlık alan "yabani hayat için tahsis edildiği" belirtiliyor.

Elmalı Su Toplama Havzası

Konu İBB Meclis gündeminde
Elmalı su havzasında kesilen ağaçlarla ilgili bir soru önergesi hazırlayan CHP İBB Meclis üyesi Hakkı Sağlam, söz konusu bölgede ciddi bir ağaç kıyımı yapıldığını ve yapılaşma yaşandığını belirtti. Sağlam, aynı bölgede bulunan K. Marmara Otoyolu TEM Otoyol Bağlantısı nedeniyle de bir çok ağacın kesildiğini vurgulayarak:  

'Bölgenin son yeşil alanı olan ve aynı zamanda su toplama havzasında yer alan orman içinde bu kadar ağaç kesilmesinin gerekçesi nedir?' sorusunu sordu. Sağlam ayrıca bölgeye 'şehir parkı' ismi altında yapılaşma olanağı tanınmasının ardından, villa ve konut projelerinin önünün açılmaya çalışıldığı kuşkusunu da dile getirdi.

Doğa tahribatının uydu görüntülerinden dahi görülebildiği projede, Türkiye'nin 7 bölgesi ve 81 ili, restoran, kafe, mescit ve sosyal tesisler gibi donatı alanlarının yer aldığı 7 mesire alanında temsil edilecek.