Emekliler TOKİ'den nasıl konut alabilir?

İkinci Bahar Projesi kapsamında TOKİ 2016 yılında emekliler için 3 bin 361 adet konut inşa edecek. Peki, emekliler TOKİ'den nasıl konut alabilir? İşte yanıtı...

Emekliler TOKİ'den nasıl konut alabilir?

İkinci Bahar Projesi kapsamında Toki 2016 yılında emekliler için 3 bin 361 adet konut inşa edecek. Peki, emekliler Toki'den nasıl konut alabilir? İşte yanıtı... 

Emekli vatandaşların konut edinmesi kapsamında TOKİ emekli evleri için 2 yöntem uyguluyor. Birincisi doğrudan idare uygulaması olan konutlarda emekliler için yüzde 25 konut kontenjanı ayrılıyor. İkincisi ise emekli vatandaşların talepleri doğrultusunda uygun olan alanlarda konut projeleri geliştiriliyor. 

Emekliler TOKİ'den nasıl konut alabilir?

Doğrudan idare uygulaması olan konut projeleri 

TOKİ tarafından Alt Gelir Grubu kapsamında satışa sunulan konutların yüzde 25'i emekli vatandaşlar için ayrılıyor. TOKİ'nin internet sitesinde ve basın yayın ortanlarında satışın yapılacağı il ve projeye daire şartlar ve koşullar ilan ediliyor. Başvuru şartlarına uygun olan emekliler, başvuruların yapılacağı Banka Şubesi'ne kimlik belgesi ve emekli olduğunu gösteren belge ile müracaat ediyor. Başvuru bedeli olarak bankaya 500 TL/1000 TL yatırılıyor ve Emekli Kategorisi Başvuru formu dolduruluyor. İlan edilecek tarihte ise noter huzurunda kura çekilişi yapılıyor. Emekli Kategorisi'nde konut çıkmazsa kalan başvuru sahipleri ikinci bir şans alıyor ve diğer vatandaşlar kategorisinden tekrar kuraya tabi tutuluyor. Kurada konut çıkmışsa, başvuru sahibi emekli vatandaşlar ilan edilen tarihler içerisinde sözleşme imzalamak için banka şubesine gidiyor. 

Emeklilerin talebi ile oluşturulan konut projeleri 

Emeklilerden gelen talepler Valilik'te toplanarak TOKİ'ye bildirilir. Valilik tarafından önerilen ve idare tarafından uygun görülen arsa üzerinde gerekli çalışmalar başlatılır. Projede teknik, mali ve idari koşulların oluşmasını takiben, emeklilere konut üretimi başlar. Üretimde sözleşme için gerekli aşamaya gelindiğinde, hak sahibi emekliler, ilgili banka şubelerinde Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalar. 

Firma Bilgisi: Toki