Emlak Konut 2018 hedefini belirledi: 1.8 milyar kar

Emlak Konut GYO, 2017 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Firmanın geçen yıl gerçekleştirdiği satışların toplam değeri 7.7 milyar TL seviyesine ulaşırken, 2018 yılı kar hedefi 1.8 milyar TL olarak açıklandı

Emlak Konut 2018 hedefini belirledi: 1.8 milyar kar

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, 2017 yılında hedeflerini büyük oranda tutturdu. Bugün gerçekleştirdiği basın toplantısı ile firmanın finansal sonuçlarını açıklayan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, geçen yılın toplamında gerçekleştirilen satışların metrekare büyüklüğünü 1.1 milyon, değer büyüklüğünü ise 7.7 milyar TL olarak açıkladı. 

Emlak Konut'tan 1.8 milyar TL net kar hedefi

2016 yılında yaşanan zorlu süreçlerin ve ülke dışındaki karışıklıkların ardından 2017 yılını toparlanma ve yola devam yılı olarak belirlediklerini ve paralel olarak Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti kampanyasını başlattıklarını söyleyen Kurum, finans kuruluşlarıyla bir araya gelerek kısa sürede rekor konut satışına imza attıklarını belirtti. Kurum, yılı geri kalan kısmında da gayrimenkul sektörünün pozitif ivmesinin desteklenmesi amacıyla projelerde farklı ödeme seçenekleri ve borç kapama kolaylıkları sağladıklarını hatırlatarak: "Bu baktığımızda 2017 yılı başında belirlediğimiz hedeflerimizi yüksek oranda yakaladığımızı görüyoruz." ifadelerini kullandı. 

9 paylaşım ihalesinden 13 milyar TL'lik değer

Gayrimenkul sektörü ve ülke ekonomisinin dış etkenlere karşı ne denli dirençli olduğunu 2017 yılı içinde gösterdiğini ve Türkiye İstatistik Kurum verilerinin  birinci ve ikici el konut satışının bir önceki yılın üzerine çıktığına işaret ettiğini belirten Murat Kurum: "3. Çeyrek dönm büyüme rakamları ekonomimizin yüzde 11.1 oranında büyüdüğünü gösteriyor. Bu oran tüm dünya ülkelerinde açıklanan 3. çeyrek değerler bazında en yüksek seviyeyi gösteriyor. Bu rakamları çok kolay söyleyebiliyoruz ancak büyük bir yönetim başarısı olduğuna dikkat çekmeliyiz..." dedi. Murat Kurum, Emlak Konut'un geçen yıl bazında 1.27 milyar TL değerinde arsa alımı gerçekleştirdiğini ve 2017 yılı genelinde 9 adet gelir paylaşım ihalesini başarı ile tamamladıklarını vurgulayarak:

"Bu ihalelerden yaklaşık 13 milyar TL değer oluşturduk. Firmamızın 2017 yılı içinde teslim ettiği projeleredeki satış oranı da yüzde 95'lere dayanmış durumda. Bu yıl itibarıyla da teslimi hedeflenen projelerimizdeki satış oranlarını şimdiden yüzde 74'lere çıkardık..." şeklinde konuştu. 

Emlak Konut'tan 1.8 milyar TL net kar hedefi

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 2017 yılı genelinde gösterdikleri başarılı performansı 2018 yılında da sürdürmek istediklerini ve sektörün ülke ekonomisinin en önemli çarklarından biri olduğunu hatırlatarak: "Çarpan etkisiyle çok sayıda yan sektörü katkı sunan bir sektörden bahsediyoruz. İstihdam ile de ekonomiye ciddi destekler sunmaktadır. Ekonominin lokomotifi durumundaki sektörümüzün 2018 yılında güçlü bir duruş sergilemesini ve yatırımlarını devam ettirmesini planlıyoruz..." dedi.  Emlak Konut'un 5.3 milyar TL değerindeki arsa portföyünün içinden İstanbul'daki Şişli, Florya, Çekmeköy, Bahçekent, Küçükçekmece ve Bakırköy gibi merkezi arsaların ihalesini 2018 yılı içinde gerçekleştirme planı bulunduğunu dile getiren Murat Kurum:

"Ayrıca Ankara Saraçoğlu ve Samsun gibi şehirlerde bulunan arsalar için de ihaleler gerçekleştireceğiz. Arsa değerleri yaklaşık 2.1 milyar TL olan arsalaramız ile 10 milyar TL'lik iş hacmi oluşturmayı hedefliyoruz. 2017 yılında ihalesini yaptığımız ve ruhsat alım işlemlerini sonlandıracağımız projelerimizin lansmanını da 2018 yılında gerçekleştireceğiz. 2018 yılı çerçevesinde 7.2 milyar TL kar hedefliyoruz. Bu kapsamda 830 bin metrekare bağımsız bölüm satışı ve toplamda 1.8 milyar TL net kar gerçekleştirmeyi planlıyoruz..." dedi.