Emlak Konut'un arsa stoku 3.5 milyar TL değerinde

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Emlak Konut'un arsa stokunun 3.5 milyar TL'yi bulduğunu söyledi. Kurum, bu rakamı 2.6 milyar TL'lik kısmının İstanbul'da bulunduğunun altını çizdi

Emlak Konut'un arsa stoku 3.5 milyar TL değerinde

2015 yılı içinde toplam satış geliri 18 milyar TL'ye ulaşan ve sayısal olarak da 20 bin bağımsız bölümü kapsayan ihaleler gerçekleştirdiklerini söyleyen Emlak Konut GYO Genel Müdür Murat Kurum, firmanın arsa stokunun 3. milyar TL'yi bulduğunu belirtti. Bu rakamı 2.6 milyar TL'lik kısmının İstanbul'da konumlandığını belirten Kurum, 2016 yılı içinde 1.5-2 milyar TL değerinde arsa satın almayı planladıklarını vurguladı.

Emlak Konut dev ihalelere hazırlanıyor
Akşam'dan Şenay Köşdere'nin sorularını yanıtlayan Murat Kurum, 2016 yılı içerisinde başta Maltepe olmak üzere, Kağıthane, Zeytinburnu ve Hoşdere projeleri olmak üzere en az 10 bin bağımsız bölümlük ihale gerçekleştirmeyi planladıklarını da belirterek:

"Şu anki arsa portföyü dikkate alınırsa, bu ihaleler içinde en fazla ses getireni Maltepe olacak gibi görünüyor..." dedi. 

Emlak Konut 2015'te kaç TL'lik satış yaptı? Öğrenmek için tıklayınız...

Yabancıya satış ve hukuksal hazırlıkların önemi
Açıklamalarında yabancılara konut satışı kategorisinde 2016 yılında da yüzde 20'lik oranın korunacağını, bununla birlikte hükümetin yapacağı kanun ve yönetemlik değişiklikleriyle  oranın yükselebileceği üzerinde de duran Murat Kurum:

"Yurt dışındaki uygulamalarda ülkeden bir mülk satın alana oturum hakkı da veriliyor. Bu bizim de gündemimizde. Hayata geçirilirse, ekonomiye ciddi bir katkı sunacaktır. Çünkü, bu yıl sektörü ayakta tutan büyük oranda yabancı alımlarıydı..." dedi. 

Konut fiyatları artmaya devam edecek
Konut fiyatlarının 2015 yılında yüzde 23.41 düzeyinde artış yaşadığını ve bu artışın 2016 yılında da bu artışın devam edeceğini söyleyen Kurum, Emlak Konut olarak tüm toplumsal gelir sınıfları için de konut üretmekte olduklarını vurguladı. 

Firma Bilgisi: Emlak Konut Gyo