Emlak vergisi borcu sorgulama!

Her yıl iki taksit halinde ödenen emlak vergisi borcu sorgulama nereden yapılır, borç nereye ödenir? Merak edilen soruları yanıtladık.

Emlak vergisi borcu sorgulama!

Taşınmaz sahiplerinin ödemekle yükümlü oldukları emlak vergisinin her yıl iki eşit taksit halinde ödendiğini bu sayfalarda çokça yazdık. 2015 emlak vergisinin 2. Taksidi içinse vakit daraldı. Buna göre 2. Taksit ödemeleri 1 Kasım 2015 tarihinde başlayacak, 1 Aralık’a kadar devam edecek. Peki emlak vergisi borcu sorgulama nereden yapılacak?

Emlak vergisi borcu sorgulama ve ödeme işlemleri, ikamet edilen yerdeki belediyenin e-belediye uygulaması ile öğrenilebiliyor.

Emlak vergisi nereye ödenir?  

Verginin borç sorgulamasının nasıl yapılacağını belirttikten sonra gelelim emlak vergisinin nereye ödeneceğine.. Aslında bunun için karşınızda birkaç alternatif var. İşte o alternatifler…

 

Emlak vergisi borcu sorgulama!

 

 

Emlak vergisini internetten ödeme

Gelişen teknoloji ile birlikte artık çocuk belediye internet sitelerinden online ödeme seçenekleri sunuyor. Türkiye'de çoğu yerde kullanılan e-belediye uygulaması ile emlak vergisi ödemek kolaylaşıyor.

Emlak vergisini belediyeye ödeme

Vergisi ödenecek evin, bağlı olduğu belediyeye gidilerek ödeme yapılabiliyor. Eviniz büyükşehir sınırları içerisinde ise binde 2, normal belediyeler sınırlarında ise binde 1 olarak taşınmaz değerine göre belirleniyor.

Emlak vergisinin PTT ya da banka havalesi ile ödeme

Vergisini ödeyeceğiniz eviniz eğer oturduğunuz şehir ile aynı yerde değil ise ev vergisi ödenecek evinizin bulunduğu belediyeye PTT veya banka hesabına havale ile ödeme yapılabiliyor.