Emlak Yasası bankalara garantörlük yükleyecek

Türkiye gayrimenkul sektörünün sorunlarına pozitif çözümler sunması beklenen "Emlak Danışmanlığı Yasa Taslağı" için geri sayım başladı.

Emlak Yasası bankalara garantörlük yükleyecek

Türkiye gayrimenkul sektörüne büyük katkı sunması beklenen Emlak Yasası için geri sayım başladı. Yasayı büyük bir heyecanla bekleyen sektör temsilcileri ise yasada bulunması gereken maddeler hususunda değerlendirmelerini sürdürüyor.

Emlak Yasası sektörün merceği altında
Konuyla ilgili olarak bir değerlendirmede bulunan Eskidji Gayrimenkul Ankara Bölge Ortağı Köksal Ünal, yasanın emlakçılık ve gayrimenkul danışmanlık sektörü açısından kritik bir önem taşıdığını söyledi. Ünal, yasanın müteahhitlerle bankaları birbirine senktronize etmesi gerektiğini vurgulayarak: "Böylece hem mülkü hem de vergiyi korumuş olacağız..." ifadelerine yer verdi. 

 

Emlak Yasası bankalara garantörlük yükleyecek

 

Sistem müteahhiti işine odaklamalı
Yeni sistemle müteahhitin bankaya gittiğinde elindeki proje için banka ile anlaşmaya varacağını, bankanın da mal sahibi ile müteahhit arasında garantörlük rolü üstleneceğini söyleyen Ünal, düzenleme ile işin yarım kalma ve mağduriyet yaşanma olasılığının da ortadan kalkacağını söyledi. Ünal, müteahhitin yalnızca binayı yapmaya odaklanacağını ve bankadan para aldığı için de projeyi tamamlayamama olasılığının ortadan kalktığını ifade etti ve:

"Maliyenin önderliğinde, Çevre Şehircilik Bakanlığı, bankaların, emlakçı ve müteahhitlerin bir arada olduğu bir formül yapılmalı" dedi. 

Sektörden Emlak Yasası önerileri
Ünal ayrıca, yasada bulunması gereken maddeler hakkında şu önerilerde bulundu:

- Tapu harçları yüzde 1+1, yanı toplam ypüzde 2 düzeyinde olmalı
- Bir defalığa mahsus af uygulanmalı
- Gayrimenkullerdeki 5 yıllık muafiyet kalkmalı; vergi muafiyeti yıllık enflasyon oranında getirilmeli
- İskan alınana kadar müteahhit bankadaki paraya müdahae edememeli