En Zengin Türkler listesinde inşaatçı gerçeği

Forbes Dergisi tarafından hazırlanan "En Zengin Türkler" listesi bu yıl, inşaat ve taahhüt işi yapan patronların yükselen etkinliğine tanıklık etti

En Zengin Türkler listesinde inşaatçı gerçeği

Forbes Dergisi tarafından hazırlanan "En Zengin Türkler" listesinin bu yılki versiyonunda taahhüt ve inşaat işi yürüten patronların sayısı dikkat çekici biçimde yükseliş kaydetti

İnşaatçılar "En Zengin Türkler" listesini zorluyor: Ilıcak ve Şara ilk 10'da
Bu iş kolunda faaliyetlerini sürdüren iş adamlarından Rönesans İnşaat'ın Kurucu ismi Erman Ilıcak'ın 2 milyar dolarlık servetiyle listenin 5. sırasında yer aldığı görüldü. 12 adet AVM, iki şehir oteli ve 10 ofis binası sahibi olan Rönesans Holding'in, yalnızca kira geliri 2015 yılında 200 milyon doları buldu. Grubun sahip olduğu gayrimenkullerin toplam değeri ise 4 milyar TL düzeyinde.

 

 

2 milyar dolarlık servete sahip bir diğer isim olan Enka İnşaat'ın sahibi Şarık Tara da Forbes Dergisi'nin listesinde 6. sırada yer aldı. Firmanın yalnızca Moskova'daki gayrimenkul geliri 293 milyon doları bulurken, 2015 yılı 3. çeyrek itibarıyla geliri 3.5 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Ahmet Çalık 14., Ağaoğlu 20. sırada
Listenin dikkat çeken diğer isimlerinin başında gelen Çalık Holding Patronu Ahmet Çalık ise 17 ülkede toplam 27 bin kişiye istihdam sağlayan bir iş ağını yönetiyor. 1.3 milyar dolarlık servetiyle listeye giren Limak Holding Patronu Nihat Özdemir de, 2015 yılı içinde 4.3 milyar dolarlık Kuveyt Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası Yapım işini üstlenmişti. Diğer taraftan Limak, 2018 yılında açılacak Üçüncü Havalimanı İçin de 2.5 milyar dolarlık yatırım yapan konsorsiyumun içinde yer alıyor.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağoğlu ise 1.2 milyar dolarlık serveti ile listenin 20. sırasında yer aldı. Ağoğlu,son 10 yılda 7 milyon metrekareye yakın inşaat alanı üzerinde 30 binin üzerinde konut, ofis ve ticari alana imza attı.

 

 

Listenin en genç ismi: Erden Timur

En Zengin Türkler listesinde inşaatçı gerçeği

Bu yıl ilk kez girdiği listenin en genç üyesi olarak dikkat çeken NEF İcra Kurulu Üyesi ve Timur Gayrimenkul Üst Yöneticisi Erden Timur, 400 milyon dolarlık servetiyle 100. sırada yer aldı. 33 yaşında olan Timur, son 5 yılda 24 adet gayrimenkul projesine imza attı.

Listede yer alan diğer isimler ise şöyle:

- Hamdi AkınAkfen Holding: Listenin 25. sırasında yer alıyor. Şirket TAV  ile havalimanı yatırımlarındaki atılımını sürdürüyor.

-  Erol Tabanca-Polimeks İnşaat: 700 milyon dolarlık servetiyle listenin 50. sırasında yer alıyor. Polimeks halen,dünyanın en büyük 250 taahhüt şirketi arasında bulunuyor.

- Aziz Torun-Torunlar GYO:600 milyon dolarlık servetiyle 66. sırada yer alan Torun, son olarak 1.8 milyar TL'lik yatırımla 5.Levent projesini hayata geçirdi. 

 

 

- Kağan Gürsel-Kiska İnşaat: 500 milyon dolarlık servetiyle listenin 76. sırasında yer alıyor. 

- Nurettin Çarmıklı-Nurol Holding: 400 milyon dolarlık servetiyle listenin 97. sırasında yer alıyor.