Ev alamayan metrekare alacak

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, SPK'nın "gayrimenkul sertifikası" tebliğini yayınlamak üzere olduğunu açıkladı. Yeni tebliğ ile birlikte, konutların metrekareleri de satışa sunulabilecek

Ev alamayan metrekare alacak

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gayrimenkul sektörü için dönüm noktası olacak bir düzenlemenin yolda olduğunu açıkladı. Sermaye Piyasası Kurumu'nun "gayrimenkul sertifikası" tebliğini yayınlamak üzere olduğunu söyleyen Canikli, bu sayede konutun bütününü satın alabilecek gücü olmayan kişilerin metrekare alımlarına olanak tanınacağı bilgisini verdi. 

Ev alımından metrekare alımlarına geçiş

Canikli, söz konusu tebliğ ile birlikte konutu tamamını satın alacak gücü olmayan ya da farklı projelere yatırım yapmak isteyen yatırımcıların metrekare büyüklüğü baz alınarak alım yapabileceğini, böylece küçük yatırımcıların da gayrimenkul sektöründen pay alabileceklerini vurgulayarak: "100 metrekare bir evi alamayan vatandaş evin 10 ya da 20 metrekaresini alabilecek." şeklinde konuştu.

Sistem nasıl işleyecek?
Sistemin yatırımcının, yatırım karşılığında metrekare bazında gayrimenkul sertifikası ihracı ile yürüyeceğini ve bunu büyük küçük harkesin satın alabileceğini de söyleyen Canikli:

"Türkiye'de gayrimenkul projeleri başlangıçtan beri sürekli değerlenme eğilimi taşıyor. Ancak herkesin konut alacak gücü bulunmuyor. Onun yerine bir metrekareye isabet eden bir sertifika üretiyoruz. Hisse senedi gibi onu da arz ediyoruz." ifadelerini kullandı.

60-70 yıllık bir dönüşüm öyküsü
Canikli, söz konusu atılımın önemine de dikkat çekerek, 60-70 yıllık kötü yapılaşmanın dönüşümü için çalıştıklarını, milyar dolarlık projelerin söz konusu olduğunu belirtti.