Fenerbahçe Adası, Belediye'nin başını ağrıtacak

Mülkiyeti Hazine'ye ait olan ve yeşil alan olarak kullanılması için Kadıköy Belediyesi'ne devredilen araziden elde edilen gelir için Belediye'ye dava açıldı

Fenerbahçe Adası, Belediye'nin başını ağrıtacak

Hazine'nin mülkiyetinde bulunan ve yeşil alan kullanımı için Kadıköy Belediyesi'ne devredilen, Kadıköy-Kalamış Mahallesi'ndeki yapılaşma dava konusu oldu. Sayıştay Denetçileri, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün araziyi işgal ettiğini ve arazi üzerinde kaçak yapılaşmaya müsaade ettiği gerekçesiyle 'yıllardan beri işletilen ticari alanlardan tahsil edilen bedellerin' sebepsiz zenginleşme davasıyla Kadıköy Belediyesi'nden alınma yoluna gidileceğini belirtti. 

Kalamış Fenerbahçe'nin elinden alınacak mı?
Akşam'dan Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre,  arazinin yeşil alan olarak kullanılması için Belediye'ye devredildiği, belediyenin ise 71 bin metrekarelik 427 ada 8 parsel üzerinde, içinde kapalı yüzme havuzu, konukevi, restoran, bina ve ücretli otoparkın yapımına göz yumduğunu saptayan Sayıştay Denetçileri, durumu Maliye Bakanlığı'na bildirdi. Hazırlanan rapor sonrasında, amacı dışında kullanılan yerler için harekete geçen Maliye Bakanlığı, Kadıköy Belediyesi için 'sebepsiz zenginleşme' davası açılmasını istedi. 

Arazi Belediye'nin elinden alınacak
Arazi üzerindeki yapılaşmadan bu zamana kadar kira alınıp alınmadığı, alındıysa konuyla ilgili resmi belge ve kontrat bilgilerinin incelenmesini isteyen Sayıştay'ın başvurusu doğrultusunda gerekli incelemelerin başlatılacağını belirten Maliye Bakanlığı da, Belediye'nin bu zamana kadar herhangi bir gelir elde etmemesi durumunda dahi, mülkiyetin Belediye'den alınacağını açıkladı.