İnşaat, 2016'da yeni pazarlara açılacak

İMSAD, bu senenin son Gündem Buluşmaları toplantısını gerçekleştirdi. Buluşmanın ana teması ‘2016’yı nasıl planlamalıyız?’ oldu.

Türkiye İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği ( Türkiye İMSAD), bu senenin dördüncü ve son İMSAD Gündem Buluşmaları etkinliğini gerçekleştirdi. Toplantıda inşaat sektörü büyüme oranları değerlendirmesi ve sektörün 2016’ya nasıl hazırlanacağı ele alındı. Rakamsal verilere bakıldığında inşaat malzemeleri sanayi üretiminin 2015 yılı ilk çeyreğinde yüzde 6,7 küçüldüğünü, ikinci çeyrekte yüzde 1,4 büyüdüğünü, üçüncü çeyrekte ise yüzde 0,3 küçüldüğünü söyleyebiliriz. Yılın ilk 10 ayında özellikle yabancılara konut satışının da etkisiyle ev satışlarında yüzde 12,3 artış oldu. İhracat rakamları ise yılın ilk dokuz ayında inşaat malzemesi sektörü yıllık ihracatının yüzde 14,3 düşerek 18,7 milyar dolara düştüğü görülüyor. Yıl sonunda ise bu rakamın 19 milyar dolar seviyelerinde olacağı tahmin ediliyor. Bu verilere göre inşaat sektörü 2015 yılını yüzde 1 büyüme ile kapatacak.  İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, 2016’nın çok kötü geçmeyeceğini ama çok güzel gelişmeler de beklemediklerini söyledi. 2016 yılında inşaat malzemeleri sektörünün yeni pazarlar için çalışmalara başlayacağını belirten Hinginar, “Mevcut çalışmakta olduğumuz gelişmiş ülkelere yaptığımız ihracatı arttırmak için çalışmalar yapacağız. Bunun yanında Afrika Kıtası’na da ihracat yapmak için gerekli işlemlere başlayacağız.” diye konuştu.

Bölgedeki sorunlar çözülmeli
Hinginar, ülke olarak kalkınmak için bölgedeki sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi. Hinginar “Sadece iç piyasayla ilgili değiliz, ihracat da ülke ekonomisi için çok etkili fakat inşaat malzemesi sanayicileri olarak en çok ihracat yaptığımız Rusya, Suriye ve Irak’la olan sorunlarımızın çözülmesi şart. Global kalkınma açısından da bölgedeki sorunların çözülmesi gerekiyor. Siyasal ortamın huzurlu olmasıyla ekonomik kalkınmaya ulaşabiliriz” dedi.  

Firma Bilgisi: Imsad