Galataport'ta tescilli binaların yıkımı tartışması büyüyor

Galataport Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar yüklenici firma ile Mimarlar Odası'nı karşı karşıya getirdi. Mimarlar Odası tescilli binaların yıkıldığı ve hasar gördüğü iddiasıyla suç duyurusunda bulunurken firma: "Çalışmalar yetkili kurumların izniyle yürütülüyor..." dedi.

Galataport'ta tescilli binaların yıkımı tartışması büyüyor

İstanbul'un tarihi ticaret merkezlerinin başında gelen Karaköy sahil hattı üzerinde yürütülmekte olan Galataport Projesi tarafları karşı karşıya getirdi. Prof. Dr İlber Ortaylı'nın da Karaköy Yolcu Salonu binasını kastederek: "Ne olursa olsun korunmalıydı..." ifadeleriyle gündeme taşıdığı çalışmalara bir itiraz da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nden geldi. Büyükkent Şube ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı, 1940'larda yapılmış erken Cumhuriyet dönemi yapılarından Karaköy Yolcu Salonu'nun yıkımını örnek gösterdi ve: "Galataport projesinin içerdiği fonksiyonlar itibarıyla yarattığı ve yaratacağı tahribat son derece ciddi boyutlara varmış durumda..." ifadelerini kullandı

Tescilli yapılar yıkıldı: Karaköy Yolcu Salonu'ndan Paket Postanesi'ne

Yürütülen çalışmalar neticesinde bölgede çatlaklar ve kaymalar oluştuğuna ve 1'inci derece tescilli yapı konumunda bulunan Paket Postanesi'nin de üç cephe dış duvarları dışında yıkıldığına dikkat çeken Yapıcı: "Aynı şekilde . Merkez Rıhtım Ham binası da benzer bir uygulamaya maruz kaldı..." dedi. 

 

Galataport'ta tescilli binaların yıkımı tartışması büyüyor

 

Salıpazarı A.Ş.'den açıklama: Karaköy Yolcu Salonu ve Can Güvenliği zaafiyeti

Kamuoyundan gelen itirazlara yönelik bir açıklama yayınlayan Salıpazarı Liman İşletmeciliği A.Ş. ise proje kapsamında yürütülen yapım ve restorasyon çalışmaarının tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. Konuyla ilgili olarak gerekli kurumlardan izin alındığını vurgulayan firma Karaköy Yolcu Salonu ile ilgili şu bilgileri verdi: "Karaköy Yolcu Salonu Restorasyon projesi kapsamında yaptırılan taşıyıcı sisteme yönelik araştırmalar sonucu, yapı ‘Can Güvenliği’ kriterini sağlamadığı için korunabilen kısımlar ile riskli bölümler arasındaki bağ koparılmış, iki bölüm birbirinden kontrollü bir şekilde kesilerek ayrıştırılmıştır. Korunacak bölümde gerekli güvenlik önlemleri alınmış; can güvenliğini tehdit eden bölümler ise kontrollü olarak yıkılmıştır."  

Paket Postanesi'nde son durum

Firma açıklamasında, tartışmalara konu olan bir diğer yapı olan Paket Postanesi'nde de, öncelikli olarak zemin iyileştirme çalışmalarının yürütüleceğini ve sonrasında ise koruma ve restorasyon projelerine uygun bir biçimde yyeniden inşa edileceğine dikkat çekerek:

"Yapının yurt dışından getirilerek inşa edilmiş olan çelik konstrüksiyon çatıları, bağlantı noktalarındaki korozyon ve kesit kayıpları nedeniyle sökülmüş olup elemanların koruma ve restorasyonu sürmektedir. Restorasyonun tamamlanması ile metal elemanlar deprem izolatörleri de kullanılarak yerine monte edilecektir. Bütün işlemlerin tamamlanması ile birlikte Paket Postanesi binasının, iç ve dış mekansal özellikleri tasarım özgünlüğü bağlamında muhafaza edilmiş olarak toplumun kullanımına açılmış olacaktır." denildi.