Gayrimenkul pazarlamada yeni dönem: 6p

Hakan Buvan tarafından geliştirilen '6p' stratejisi, gayrimenkul pazarlamasında, arazi, personel, fiyat, ürün, program ve tanıtım unsurlarını içeriyor

Gayrimenkul pazarlamada yeni dönem: 6p

Buvan Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Buvan, gayrimenkul pazarlama konusunda geliştirdiği '6p' stratejisiyle, arazi, personel, fiyat, ürün, program ve tanıtım öğelerini ön plana çıkarıyor. 

4p'dan 6p'ye
Tüm dünyada kabul görmüş ve doğru yer, doğru ürün, doğru fiyat, doğru tanıtım unsurlarını içeren 4p kuramına alternatif olarak geliştirdiği 6p stratejisini açıklayan Buvan:

'4 P kuramı Amerikalı Profesör MCARTY tarafından 60'lı yılların başında ortaya atılmış pazarlama karışımı kuramıdır. Müşteri odaklı pazarlama stratejilerinin gelişimiyle gelinen noktada 4 P 'ye ilave olarak 'Doğru Program' (Müşteri İlişkileri yönetim Programı), Doğru Personel (İnsan Kaynakları Yönetimi) konularını ekledim ve ortaya güzel bir çalışma çıktı. Sürekli büyüyen bir sektörde pazarlama bel kemiği görevi görüyor. Yeni projeler, yeni pazarlama stratejilerini de beraberinde getiriyor. İnsanların tüketim alışkanlıkları değişkenlik gösteriyor, dünya çok hızlı değişiyor. İnşaat sektörü de bu değişimden nasibini alıyor.' dedi.

Arazi seçiminin önemi
6p stratejisinin önem verdiği ilk unsurun arazi seçimi olduğunu belirten Hakan Buvan, doğru arazi seçiminin başarılı bir proje pazarlamanın ilk adımı olduğunu söyledi. İmar durumu, arazi fiyatı, bölge satış fiyatları, toplu ulaşım ve sosyal hayat gibi kriterlerin büyük önem taşıdığını beilrten Buvan: 

' İkinci madde ürün. Burada konsept fikirler, kütlesel seçimler, ticari planlama ve satış ofisi tasarımı ön plana çıkan unsurlar. 6p'nin üçüncü maddesi fiyat Gerçekçi fiyat politikası sizin başarı haritanızı belirler. Stratejik şerefiyelendirme, fiyat standardı, esnek ödeme modelleri ve doğru hesaplama projenin geleceğini belirler. Dördüncü madde 'Müşteri İlişkileri Yönetimi'.  Gayrimenkul pazarlamada 6p stratejisinin son iki maddesini personel seçimi ve tanıtım oluşturuyor.' dedi.

Reklam hacmi 6 milyar 14 milyon TL
Türkiye'de reklam hacminin 6 milyar 14 milyon TL olduğunu belirten Hakan Buvan, 'İnşaat sektörünün buradaki payı yüzde 7. Gayrimenkul pazarlamada doğru reklam bütçesi, doğru medya planlama stratejisi ve doğru PR ajansı seçimi satışları direkt etkileyen unsurlar.' şeklinde konuştu.