Gayrimenkul sektörü, KDV indirim kararını nasıl karşıladı?

Bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren ve konut satışlarında KDV oranını yüzde 8'e düşüren karar, gayrimenkul sektörü tarafından memnuniyetle karşılandı

Gayrimenkul sektörü, KDV indirim kararını nasıl karşıladı?

Konut satışında KDV oranını yüzde 18'den yüzde 8'e düşüren Bakanlar Kurulu kararı, bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Alınan kararın konut satışlarına olumlu bir etkide bulunması bekleniyor. 

Konut satışlarında artış, stoklarda erime beklentisi
KDV oranlarında yapılacak her türlü indirimin konut satışlarına olumlu yansıyacağını belirten İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Resmi Gasete'de yayınlanan ve KDV oranını yüzde 18'den yüzde 8'e düşüren Bakanlar Kurulu Kararı'nın özellikle konut stoklarının eritilmesinde önemli bir fayda sağlayacağını söyledi. Durbakayım: 

"Özellikle arsa değerleri son yıllarda hızla artan İstanbul gibi şehirlerimizdeki dairelerin çoğu yüzde 18 KDV oranı ile satılmaktadır. Bu KDV avantajı en çok Afet Yasası kapsamı dışında kalan projeler ile şehir merkezlerinde gerçekleştirilen yerinde dönüşüm projelerinde büyük fayda sağlar." ifadelerini kullandı. 

Emlak Konut'un kampanyasının gücü daha da artacak
Alınan Bakanlar Kurulu kararının, KDV oranına dokunmadan, tüm konutlardaki yüzde 2'lik alım satım vergisini aşağıya çekme ve Emlak Konut tarafından başlatılan tarihi kampanyanın gücünü artırma misyonu da üstleneceğini belirten Durbakayım:

"Diğer taraftan KDV indirimi için öngörülen sürenin 2017 sonuna kadar olması, satışlardaki etkinliği daha da artırır diye düşünüyoruz. KDV oranındaki bu düşüşün direkt tüketiciye yansıyacağını ancak konut fiyatlarına fazla bir etkisi olmayacağını düşünüyoruz." dedi.