Gayrimenkul sertifikası tebliğindeki değişiklik sektöre ne getirir?

Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Başbakan Yardımcısı Canikli, yeni düzenlemenin kentsel dönüşümde yeni bir dönemin başlangıcını temsil ettiğini söyledi.

Gayrimenkul sertifikası tebliğindeki değişiklik sektöre ne getirir?

Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, düzenleme ile birlikte kentsel dönüşümde yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.

Kentsel Dönüşümde yeni dönem
Yaptığı yazılı açıklama ile tebliğdeki değişikliklerin kentsel dönüşüm amaçlı gayrimenkul projelerinde hak sahiplerine kendi isteklerine bağlı olarak gayrimenkul sertifikasının verilmesinin önünün açıldığını belirten Canikli, isteyen hak sahibine de ihraççı ile aralarındaki anlaşmada belirtilen dairesini alma hakkı sağlandığını söyledi. 

Sertifikalar metrekare olarak tanımlandı
Canikli, sertifikaların metrekare olarak tanımlandığını ve sertifika almayı tercih eden hak sahiplerine de yeterli sayıda sertifikaya sahip olmaları şartıyla tamamlanan projeden talep ettiği daireyi alma imkanı getirileceğinin altını çizdi. Canikli şu noktaların altını çizdi:

- Sertifika sahip olan, ancak daire talep etmeyen hak sahipleri ile borsadan satın alarak sertifika sahibi olan vatandaşlara borsada vadesinden önce satabilme ya da ihraççıdan sertifikalarını nakde dönüştürmelerini talep etme hakkı getiriliyor.

- Kentsel dönüşüm amacıyla ihraç edilen sertifikalarda ihraççı tarafından önceden belirlenen ve kamuya açıklanan zamanlarda sertifikalara geri alım garantisi sunuldu. Böylece sertifika sahiplerinin zarar etmesinin de önüne geçilmiş olacak. 

- Kentsel dönüşüm projesini şayet bakanlık, belediye, ilgili kuruluşlar ya da şirketler üstleniyorsa, gayrimenkul sertifikası ihracı için SPK'ya başvurulacak. Başvuru sırasında proje maliyetleri, hak sahibinin haklarıya da geri alım şartları gibi hususlar da belirlenecek ve vatandaşlara satılabilecek. 

- Sertifikalar doğrudan hak sahiplerine verilecek. Sertifika yerine bina talep edilirse, sertifikalar hak sahibi olmayan vatandaşlara da satılabilecek.