Gayrimenkul yatırım fonları 10 milyarlık büyüklüğe ulaşabilir

Ak Portföy Yönetimi Genel Müdürü Alp Keler, Gayrimenkul Yatırım Fonları'nın kuruluşuna ilişkin tebliğin SPK tarafından yayınlanmasını değerlendirdi.. Keler: "GYF'ler 10 milyar TL büyüklüğe ulaşabilir..." dedi

Gayrimenkul yatırım fonları 10 milyarlık büyüklüğe ulaşabilir

Gayrimenkul Yatırım Fonları kuruluşuna ilişkin tebliğ SPK tarafından yayınlandı. AK Portföy Yönetimi Genel Müdürü Alp Keler, yeni varlık sınıfı ile kurumsal ve bireysel tasarruf sahipleri için yepyeni bir yatırım aracının doğduğunu vurgulayarak, gayrimenkul sektörüne ve Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sunulacağını açıkladı. 

Gayrimenkul Yatırım Fonları'nın dev potansiyeli
AK Portföy GFY ile kurumsal ve bireysel yatırımcıların köklü ve kurumsal bir portföy yönetim şirketinin detaylı yatırım süreçlerinden geçerek, yüksek kaliteli bir gayrimenkul portföyüne kolaylıkla yatırım yapabileceğini vurgulayan Keler:

"Yatırımcılar bu yolla gayrimenkul piyasasındaki değer artışlarının yanı sıra özellikle ticari gayrimenkullerdeki görece yüksek kira gelirinden de faydalanma imkanına ulaşacaklar. GYF’lerin, hızla büyüyerek birkaç yılda 10 milyar TL büyüklüğe ulaşmasını mümkün görüyoruz." dedi. 

Yatırımcılar için önemli bir fırsat: GYF
Keler, gayrimenkulün varlık sınıfı olarak Türkiye'de yoğun bir talep gördüğünü, buna karşın ilgili finansal ürünlerin yeterli olmadığına ve GYF'lerin önemli bir boşluk doldurduğuna da vurgu yaparak:

"Son 10 yılda gayrimenkul piyasasındaki gelişmeler ve fiyat artışları tasarruf sahiplerini yatırımlarını bu alanda değerlendirmeye teşvik ediyor. Ancak her enstrümanda olduğu gibi gayrimenkule yatırım yapmak da ciddi bir uzmanlık gerektiriyor.  GYF’ler Portföy yönetim şirketlerinin yatırım tecrübesi ile gayrimenkul sektörünün fırsatlarını birleştiren yepyeni bir enstrüman" ifadelerini kullandı.