Genç ustalar en iyi 'çatı' için yarışacak

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği öncülüğünde organize edilen 1. Ulusal Genç Çatıcılar Yarışması 29 Mart 2018'de gerçekleştirilecek

Genç ustalar en iyi 'çatı' için yarışacak

Türkiye'yi Dünya Genç Çatıcılar Şampiyonası'nda temsil edecek ekip, 29 Mart  tarihinde belirlenecek. Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği tarafından 29 Mart 2018 tarihinde düzenlenecek olan 1. Ulusal Genç Çatıcılar Yarışması'ha katılacak genç çatı ustaları, uygulama süresi, iş güvenliği, uygulama kalitesi ve alan temizli kategorilerinden birini kazanmak için  yarışacak.

Türkiye'nin en iyi çatısı tasarlanacak

29 Mart tarihinde İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek 1. Ulusal Genç Çatıcılar Yarışması, 3 kişilik takımların yarışmasına tanıklık edecek. 30 yaş altı 2 uygulamacı ve yaş sınırı bulunmayan takım liderlerinden oluşacak takımlar, 'kırma' ve 'düz' alanlarında gerçekleştirilecek yarışmaya katılacak. Ekiplerden, en az sürede en kaliteli uygulamayı gerçekleştirmeleri istenecek. Bu süre içinde ayrıca iş güvenliği ve alan temizliğine uygun hareket etmeleri gerekecek. Türkiye'de çalışmalarını sürdüren tüm genç çatıcıların katılım gösterebileceği yarışmaya, 27 Şubat 2018 tarihine kadar katılım gösterilebilecek. 

Çatı sektörüne değer katacak etkinlik

Türkiye'de çatı sektörünün son dönemlerde malzeme, uygulama ve teknoloji açısından çok geliştiğini, buna karşın kalifiye çalışan eksiğinin sürdüğünü dile getiren ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, Türkiye'de ilk kez düzenlenen yarışma ile birlikte ülke genelinde bina çatılarının doğru malzemeler kullanan yetkin kullanıcılarla inşasını teşvik etmeyi amaçladıklarını belirtti. Bu doğrultuda standartlar ve iş güvenliği gibi hassasiyetlerin denetleneceğini söyleyen Baştanoğlu: 'Standartlara ve iş güvenliği kurallarına uygun olarak oluşturulmasına dikkat çekmek’, ‘alanında başarılı ve ihtisas sahibi uygulamacıların ödüllendirilmesi yoluyla iyi uygulamaları özendirmek ve yaygınlaştırmak’ ve ‘uygulamacı, işveren ve son kullanıcıları bilinçlendirerek, sektöre çok yönlü katkı sağlamayı’ amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı.

ÇATIDER sektörün gelişimi için yarışıyor

Baştanoğlu, çatı sektörünün en büyük kuruluşu olarak sektörün gelişimi ve eğitimli iş gücünün artmasına yönelik önemli faaliyetler gerçekleştirdiklerini belirterek: 'Üniversitelerde öğrencilere teknik eğitim, ustalara mesleki eğitim ve çatıcılık eğitimi veren öğretmenlerimize güncel uygulamalar hakkında bilgi veriyoruz. ÇATIDER’in de üye olduğu Uluslararası Çatıcılık Federasyonu’nun (International Federation For The Roofing Trade-IFD) ile ilişkilerimizi güçlendirerek son teknolojinin yanısıra eğitim sistemleri ve birçok konuda sektörümüze bilgi aktarımı yaparak, güncel gelişmeleri sektör paydaşlarımıza aktarıyoruz." ifadelerini kullandı.