Gladyatörlerin arenası Kolezyum nerede?

5 bin yırtıcı hayvanın sergilendiği bir törenle açılan Gladyatörlerin arenası Kolezyum nerede? İşte yanıtı...

Gladyatörlerin arenası Kolezyum nerede?

5 bin yırtıcı hayvanın sergilendiği bir törenle açılan Gladyatörlerin arenası Kolezyum nerede? İşte yanıtı... Büyük kalabalıkların güvenlik olarak kavga ve katliam gösterilerini izleyebildiği sıralar halinde oturma yerleri ile çevrili bir amfi tiyatro olan Kolezyum, Romalıların icadıydı. 

Hayvanlar burada sergileniyordu

Gladyatörler burada savaşıyor, yırtıcı ve egzotik hayvanlar burada sergileniyor ve sonra da katlediliyordu. Roma'da Kolezyum'dan önce amfi tiyatrolar vardı. M.S. 64 yılında çıkan büyük yangından sonra yeni bir tanesi gerekiyordu. M.S. 69 yılında imparator Vespasian, ailesinin adını taşıyan ve bugüne kadarki en büyük ve en iyi amfi tiyatronun yapılması emrini verdi. 

 

Gladyatörlerin arenası Kolezyum nerede?

8. yüzyıldan itibaren Collosseum olarak anılmaya başladı

Flavian Amfi tiyatrosu olarak bilinen yeni arena, selefi Nero'nun abdüsrd gösterişteki Golden House'nun bulunduğu nehrin yatağına inşa edildi. Vespasian da Nero kadar büyük bir yapıya imza atmış ve bunu halk adına yapmıştı. Nero intikamını öldükten sonra aldı. 8. Yüzyıl'dan itibaren Flavian Amfi Tiyatrosu, Nero'nun yanında dikili olan heykelinden geldiği düşünülen Collosseum adı ile anıldı. 

Çevresi yarım kilometre, yüksekliği 55 metreyi geçen Kolezyum, traverterin taşı, tufa ve kiretten yapılmıştı. M.S. 80 yılında Vespasian'ın varisi Titus tarafından, 5 bin yırtıcı hayvanın sergilendiği bir törenle açılmıştı. O zaman bile tamamlanmamış olan Kolezyum'da son kemer bir sonraki imparator Domitian'ın saltanat döneminde yapıldı. 

 

Gladyatörlerin arenası Kolezyum nerede?

50 bin kişi kapasiteli

Kolezyum, 50 bin kişi aldığı halde, merdiven ile koridor sistemi insanların sorunsuz bir şekilde giriş ve çıkış yapmasını sağlıyor. Burada asıl önemli olan hayvanların kontrol altında tutulmasıydı. Bu konuda da Kolezyum'un mimarları, kızgın ve vahşi hayvanları sahne altındaki kafeslerden alıp doğrudan arenaya çıkarak bir pasaj ve asansör şebekesi tasarlamışlardı. 

Kolezyum nerede? 

Kolezyum, İtalya'nın başkenti Roma'da yer alıyor. Kolezyum'a gitmek için, C3, 60, 75, 81, 87 ve 175 numaralı otobüsler, 3 numaralı tramvay ya da en rahat Colosseo metro durağı üzerinden ulaşabilirsiniz. Resmi günlerde kapalı olan Kolezyum sabah saat 8:30'dan gün batımına kadar açık. 

 

Gladyatörlerin arenası Kolezyum nerede?