Gölyazı nerede, nasıl gidilir?

Küçük bir balıkçı köyü olan Gölyazı'nın varlığı pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Peki, Gölyazı nerede, nasıl gidilir? Sizler için derledik...

Gölyazı nerede, nasıl gidilir?

Küçük bir balıkçı köyü olan Gölyazı'nın varlığı pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Peki, Gölyazı nerede, nasıl gidilir? Sizler için derledik...

Küçük ve sakin bir balıkçı köyü olan Bursa Gölyazı'da kadınlar da erkekler de balıkçılık yapıyor. Sokaklarında gezerken balık ağı ören kadınlara rastlayabileceğiniz gibi sıcak kanlı, misafirperver ve güler yüzlü köy halkı ile uzun uzun sohbet edebilirsiniz. Eski bir rum köyü olan Gölyazı'nın eski adı Apolyont. Gölyazı'ya bağlı toplam 8 küçük ada bulunuyor. Bu adaların en büyüğü ise Halibey Adası. 

 

Gölyazı nerede, nasıl gidilir?

 

Tarihi yerleri mutlaka görmelisiniz

Gölyazı'ya gittiğinizde eski Rum evlerini ve köy içindeki tarihi yerleri gezebilirsiniz. Gölyazı'da özellikle eski Rum evlerinin bir kısmı korunmuş ve günümüze kadar ayakta kalmıyı başarmış. Göl ve Köy çevresi ise sit alanı olarak belirlenmiş. Roma dönemine ait Apollon Tapınağı görmek isterseniz bu tapınak Kızadası'ndadır. Manastır Adası'ndaki Bizans Kilisesi kalıntısı, Köy içerisindeki iç ve dış kale surları ve St. Constantinus Manastırı mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. St. Constantinus Manastırı'na köyün girişindeki yol ayrımından sağdaki yolu takip ederek ulaşabilirsiniz. 

 

Gölyazı nerede, nasıl gidilir?

 

Her sene Leylek Şenlikleri'nin düzenlendiği Gölyazı köyünün bir özelliği de kuşların beslenmek için Gölyazı'na gelmesi. Ulubat Gölü, göçmen kuşların doğal cenneti olarak bilinir. Yavrulama döneminde Manyas Gölü'nde konaklayan kuşlar, balıkların bolluğu sebebiyle beslenmek için Gölyazı'na gelirler. Gölyazı tabelasını İzmir'e doğru 5 kilometre geçtikten sonra sola dönülünce 1 kilometre ileride özel kuş cennetine varılabiliyor. Bu kuş cennetinde, tavuskuşu, ördek, taklacı güvercin gibi kuşlar yetiştiriliyor. 

 

Gölyazı nerede, nasıl gidilir?

 

Ağlayan Çınar'a uğramadan dönmeyin

Gölyazı köyüne gittiğinizde Gölyazı Ağlayan Çınar'a uğramayı unutmayın. Hatta sabah saatlerindeyseniz burada kahvaltı yapmadan dönmeyin. Gölyazı'nın en huzur dolu yeri olan Ağlayan Çınar'ın hikayesi ise şöyle; Yüzyıllar önce Gölyazı'da Rumlar ve Türkler bir arada yaşarmış. Türk olan Mehmet ve Rum kızı Eleni, çocukluklarından beri burada hiç ayrılmadan büyümüşler. Sonraları ise Rumlar ve Türkler arasında başlayan düşmanlık aralarına girmiş. Rum köyleri boşaltılarak, buradaki Rumlar ile Selanik'te bulunan Türklerin yer değiştirilmesine karar verilir. Mehmet, göç için yola çıkanlar arasında Eleni'nin de olduğunu öğrenince yollara düşer ve onu aramaya başlar. Eleni'nin ağabeyi Yorgi, Mehmet'in yolunu kesip artık kardeşliğin bittiğini ve düşmanlığın başladığını söyleyerek Eleni'ye ulaşmasına engel olmak ister. Mahmet ise kabul etmez. Öfkesine yenilen Yorgi ise Mehmet'i öldürerek orada bırakır. Mehmet son gücünü, Eleni ile buluştuğu çınara varmak için kullanır ve çınarın oyuğuna Eleni için bir not yazar. ''Canım sevdiğim, sonsuza dek seni burada bekleyeceğim.'' Eleni olanlardan habersiz ailesi ile birlikte göç için ilerlerken Penelopi'den olanları öğrenir. Konvoydan ayrılır ve Mehmet'i bulmak için çınarın yanına gider. Mehmet'in ölü bedenine sarılır ve çınarın altında o da canına kıyar. Çınar ise nesilden nesile onların hikayesini aktarır. O günden beri çınarın ismi Ağlayan Çınar olarak kalmıştır. 

 

Gölyazı nerede, nasıl gidilir?

 

Gölyazı nerede, nasıl gidilir? 

Bursa'dan İzmir'e doğru giderken, Ulubat Gölü'nü gördükten sonra Gölyazı Tabelası karşınıza çıkar. Tabeladan sonra sola dönerek zeytin ağaçları ile çevrili yoldan 5 kilometre daha giderek Gölyazı Köyü'ne ulaşabilirsiniz. İzmir tarafından Bursa istikametine gidenler ise gölü gördükten 20 - 30 kilometre sonra karşılarına çıkan tabelaları takip ederek sağa girdiklerinden Gölyazı'ya ulaşabilirler.