Piyasalara güven kaybı ipotekli satışı vurdu

TÜİK'in Ocak 2016 dönemine ait konut satış verileri, ipotekli satış kategorisinde yüzde 20 düzeyinde düşüş yaşandığını gösterdi. Uzmanlar bu düşüşü, piyasalara yönelik güven kaybına bağladı

Piyasalara güven kaybı ipotekli satışı vurdu

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün yayınlanan Ocak 2016 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri, ipotekli satış kategorisindeki ani düşüşe vurgu yaptı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20 düzeyinde düzeyinde kayba uğrayan ipotekli satışları yorumlayan uzmanlar, piyasaya yönelik güven kaybına işaret etti.

"Kredi kullanmayı planlayan yatırımcı oranı yüzde 20'ye düştü"
Türkiye İstatistik Kurumu verilerini değerlendiren Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, ipotekli konut satışının 2015 yılına kıyasla yüzde 20 düzeyinde kayıp yaşadığını hatırlatarak, bu durumun yükselen kredi oranları ve döviz kuru dalgalanmalarının sonucunda yatırımcının önünü net olarak görememesinden kaynaklandığını vurguladı. Erol, 2015 yılında yatırımcıların yüzde 40'ının yapacağı yatırımda maksimum kredi kullanma planının, 2016 yılının ilk ayında yüzde 10'lere gerilediğini belirterek:

"Bu durum da piyasalarda yaşanan belirsizliklerden ötürü azalan güvenin göstergesi. Yıl sonu yapılan yatırımlardan ötürü yeni yılın ilk ayları genelde daha durgun geçer. Rakamlar geçtiğimiz yılın Ocak ayı ile benzerlik taşıyor. " ifadelerini kullandı

Ocak 2016'da hangi ülke vatandaşlarına, kaç konut satışı yapıldı? Öğrenmek için tıklayın...

Rus yatırımcının ilgisi sürüyor
Yabancıya konut satışı kategorisine ilişkin verileri de değerlendiren Emre Erol, İstanbul, Antalya, Bursa, Yalova ve Ankara gibi şehirlerin yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeyi sürdürdüğünü vurguladı. Erol, Rusya ile yaşanan gerilime rağmen bu ülke vatandaşlarının ilgisinin sürdüğünü belirterek:

"Rusya ile siyasi anlamda yaşanan gerginliklere rağmen Rus yatırımcı Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ediyor. Ocak ayında, Rus yatırımcı toplamda 106 konut aldı.” ifadelerini kullandı.