Haliç'in silüet tartışmasında geri adım

İBB, Haliç kıyısında yer alan kendi arazisine özel olarak geliştirdiği 10 kat yükseklik içeren imar planında geri adım attı. Yeni planda yükseklik 6 kata düşürüldü

Haliç'in silüet tartışmasında geri adım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eyüpsultan ilçesi sınırları içinde bulunan kendi arazisi üzerinde 10 katlı yapılaşmaya olanak tanıyan imar düzenlemesinde geri adım attı. İBB iştiraklerinden İstanbul İmar İnşaat A.Ş'nin mülkiyetine sahip olduğu arsa üzerinde daha önce 10 kat olarak belirlenen yükseklik, yeni plan ile 6 kata düşürüldü. İBB'nin Haliç'in kıyısındaki arazisinin toplam büyüklüğü 10 bin metrekare civarında. 

Konut ve ticari birim imarlı arsa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerinden İStanbul İmar İnşaat Anonim Şirketi'ne ait 10 bin metrekarelik araziye özel olarak geliştirilen imar düzenlemesinde geri adım atıldı. Eyüp İlçesi Silahtarağa Mahallesi'nde yer alan arsa üzerinde Haziran 2017'de yapılan imar düzenlemesi ile 10 kat izin alınmıştı. Bu plan kapsamında ilgili araziye ticaret+konut+rekreasyon alanlarının inşasına olanak tanınacaktı. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yaşanan tartışmalar sonrasında kat yüksekliğinde geri adım attı. Bölgede 4 kat olan yükseklik sınırı ile İBB'nin planı arasındaki fark da bu geri adımla birlikte bir nebze olsa da azalmış oldu. Buna karşın İBB'nin yeni planı da 6 kat izniyle, bölge sınırının üzerinde yer almaya devam etti. 

Eyüpsultan Belediyesi'nde uyarı: Silüeti bozucu etki

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin attığı geri adımda Eyüpsultan Belediyesi'nin uyarısının etkili olduğu öğrenildi. Milliyet'te yer alan habere göre 10 kata varan yükseklik değerinin Haliç için silüeti bozucu nitelik taşıdığı değerlendirmesini yapan Eyüpsultan Belediyesi, diğer taraftan tartışmalara yol açan parsel üzerinde bölge ihtiyaçlarını karşılayacak komusal fonskiyonlu yapılaşmanın daha uygun olacağı görüşünü İBB'ye iletti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu ise Eyüpsultan Belediyesi'nin itirazını değerlendirdi ve 6 katlık seviyeye inmenin doğru olacağına karar verdi. Yüksekliğin düşürülmesi kararı İBB Meclisinde olumlu karşılandı. Bununla birlikte yoğunluk artışı ve fonksiyon değişikliği ile ilgili kararlar değişmediği için tartışmalar devam etti. 

Kat yüksekliği düştü ama emsal düşmedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında yaşanan tartışmaların odağında ise kat yüksekliğinin düşürülmesine karşın emsal değerlerinin aynı kalması bulundu. Özellikle CHP'li üyeler plan değişikliğinin imar artışının aşılması nedeniyle gerçekleştiğini vurgulayarak emsal artışının 1.5'ten 2'ye çıkarılmasının ardından kat yüksekliğinin 10'dan 6'ya düşürülmesinin bir öneminin olmadığını dikkat çekti. Eleştirileri yanıtlayan İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hadi Diler de,planlanan projenin 10 kat yüksekliğe sahip olacak şekilde düşünülmesinin doğru olmadığını belirterek: "Bloklar halinde 3 kat, bunlardan biri de 5 katlı olabilirdi. Sur Duvarı gibi 10 kat olmayabilirdi. Biz de istişare ederek, 6 kata düşürdük..." ifadelerini kullandı.