Haydarpaşa Garı'na ne olacak?

Haydarpaşa Garı'nın yeni restorasyon planı neler içeriyor? TCDD'nin hazırladığı yeni plan garın aslına uygun restorasyonunu işaret ediyor.

Haydarpaşa Garı İstanbul'u İstanbul yapan anıt binalardan binalardan biri. Bu tarih kokan binanın 2010 yılında çatısının yanmasıyla zorlu süreçler başlamıştı. 2012 yılı ise Haydarpaşa Garı'nın en sancılı süreçlerini başlatan tarih oldu. Bu tarihte şehir içi ve şehirler arası tren hatlarının en önemli noktası olarak görülen Haydarpaşa, hızlı tren çalışmaları ve alt yapı güçlendirmeleri gerekçe gösterilerek kapatılmıştı. Ardından da Haydarpaşa Garı'nın otel, çevresindeki arazinin de ticaret ve turizm alanları olarak işletileceği planlar arka arkaya geldi. Bu planlara karşı da pek çok dava açıldı. Tüm karşı çıkışlara rağmen Haydarpaşa binasının maket çalışmaları devam etti. Binanın otele dönüşeceği, modern bir görünüm kazanacağı, sahil kesiminin de halka kapanacağı söylendi. Projeyi inceleyen Kadıköy Belediyesi projeyi binanın orijinal dokusuna aykırı bularak reddetti.

Aslına uygun plan geldi
Cumhuriyet Gazetesi'nden Hazal Ocak'ın haberine göre Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen yeni restorasyon planı müjdesi geldi. Yeni plana göre, Haydarpaşa Garı'nı otel ve alışveriş merkezi olmasını öngören plan iptal edildi. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, TCDD tarafından hazırlanan yeni plana göre Haydarpaşa restorasyonunun orijinaline uygun yapılacağını açıkladı. Nuhoğlu, Anıtlar Kurulu'nun onayının ardından binanın aslına uygun şekilde restore edileceğini söyledi.