Hazine arazilerinde özelleştirme rüzgarı

Özelleştirme Yüksek Kurulu Muğla Bodrum, İstanbul, Ankara, Yalova ve Antalya'daki Hazine arazileri başta olmak üzere 36 Hazine arazisini özelleştirme kapsamına aldı

Hazine arazilerinde özelleştirme rüzgarı

Özelleştirme Yüksek Kurulu 36 Hazine arazisinin özelleştirme kapsamına alınmasına karar verdi. Konuyla ilgili kararlar dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'de ayrıca yine mülkiyeti Hazine'ye ait olan kimi arazilerde yapılaşmaya olanak tanıyacak imar planı değişikliklerinin de onaylandığı açıklandı. Muğla Datça, Antalya Aksu, İzmir Çiğli ve Şanlıurfa Karaköprü ilçelerini kapsayan düzenleme ile birlikte bu bölgelerde yapılaşmanın da önü açılmış oldu. 

Muğla, İstanbul ve Antalya'da Hazine arazileri özelleştiriliyor

Dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı'nın ikinci kısmı "Mülkiyetleri Maliye Hazinesine ait listedeki taşınmazların özelleştirme kapsam ve programına alınmasını karara bağladı. Yapılan açıklamada özelleştirme kapsamına alınan ve 31.12.2021 tarihe dek özelleştirme işlemlerinin tamamlanmasına karar verilen taşınmazlar şöyle:

Ankara: Ankara Çankaya'daki Alacaatlı ve Dikmen mahallelerindeki tam hisseli 82.5 bin metrekarelik iki arazi. 
Antalya: Antalya'nın Alanya Hacımehmetli mahallesindeki tam hisseli 19 bin 301 metrekarelik arazi ve Kemer Merkez 'de yer alan ve toplam genişliği 8 bin 178 metrekareyi bulan iki arazi. Ayrıca Antalya Manavgat'ın bir tanesi Sorkun iki tanesi ise Side mahallelerinde yer alan toplam büyüklüğü 49.1 bin metrekarelik üç  arazi.
İstanbul: İstanbul Küçükçekmece Halkalı mahallesindeki 25 bin 981 metrekarelik ve Ümraniye'nin Küçükbakkalköy mahallesindeki 18 bin 689 metrekarelik arazi özelleştirme kapsamına alındı. 
- Muğla: Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla Muğla'nın Bodrum ilçesindeki Konacık, Türkbükü, Yahşi ve Kesikkapı'da yer alan dört arazi özelleştirme kapsamına alındı. Hazine arazilerinin boyutu 103.3 bin metrekarenin üzerinde..
- Yalova: Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun en yoğun özelleştirme kararı aldığı Yalova'da Armutlu Merkez'deki arazi 28 bin 462 metrekarelik genişliğe sahip. Yalova Çiflikköy'deki toplam 56.2 bin metrekarelik toplam 6 Hazine arazisinin özelleştirilmesi de karar kapsamında değerlendirildi. Yine Yalova Merkez'de Elmalık, Kazımiye ve Kirazlı mahallelerinde yer alan toplam 6 arsa da özelleştirme kapsamına alındı. Bu Hazine arazilerinin toplam büyüklüğü ise 81.8 bin metrekare düzeyinde. Yalova Termal ilçesi Akköy mahallesindeki 9 bin 680 metrekarelik arazi de özelleştirme kapsamında değerlendirildi. 
Diyarbakır: Yenişehir ilçesi Üçkuyu Mahallesi'ndeki 27 bin 406 metrekarelik hazine arazisi

Bodrum Gökçebel'deki 6 arazi özelleştirme kapsamında

Mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olan satış suretiyle özelleştirilmesine karar verilen bir diğer liste ise Muğla ili Bodrum ilçesi Gökçebel Mahallesi'ndeki 6 araziyi kapsadı. Söz konusu 6 arazinin de 31.12.2021 tarihine kadar özelleştirme işlemlerinin tamamlanmasına karar verildiği açıklandı. Muğla Bodrum Gökçebel'deki özelleştirmeye konu olan 6 Hazine arazisinin toplam büyüklüğü 123.3 bin metrekare seviyesinde

İmar planı değişiklikleri 

Diğer taraftan Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun önemli turizm merkezlerini de kapsayan alanlarda yapılaşmaya olanak tanıyacak imar planı değişikliği kararı da dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda Muğla Datça, Antalya Aksu, İzmir Çiğli ve Şanlıurfa Karaköprü ilçelerindeki Hazine arazilerinde yapılaşmaya olanak tanıyacak imar planı değişikliği için çalışmalar başlamış oldu.