Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm için gözler İzmir'de

Bu yıl 11'inci kez gerçekleştirilecek "Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi" bu yıl İzmir'de toplanacak

Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm için gözler İzmir'de

Kentsel  dönüşüm sürecinin tüm ayrıntılarıyla masaya yatırılacağı "Kentsel Dönüşüm Zirvesi"nin 11'inci ayağı İzmir'de gerçekleştirilecek. Etkinlik 10 Mayıs 2018 Perşembe tarihinde Alsancak Mimarlık Merkezi Konferans Salonu'nda sektörün bileşenlerini aynı çatı altında toplayacak. 11'inci Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi, dört ayrı oturum ile sorunu tartışmaya açacak. 

Tüm ayrıntılarıyla Kentsel Dönüşüm

1999 Depremi'nin ardından Türkiye'nin en önemli gündem maddesi haline gelen Kentsel Dönüşüm'ün ulusal bazda en önemli etkinliklerinden biri olan "Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi" bu yıl 11'inci kez toplanıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve diğer ilçe belediye başkanlarının katılım göstereceği etkinlik dört ayrı oturum halinde gerçekleştirilecek. Etkinliğin bu yılki teması ise "Kentsel Strateji Doğrultusunda Akıllı Şehirler ve Binalar" olacak. Etkinlikte gerçekleştirilecek 4 oturumun konusu ise şöyle olacak:

- Sektörel Sivil Toplum Kuruluşları Açısından Kentsel Dönüşümün Geleceği
- Kentsel Dönüşümün Gayrimenkul Sektörü Açısından Geleceği
- Yerel Yönetimler Açısından Kentsel Stratejinin ve Entegrasyonun Kentsel Dönüşüm Süreci İçin Önemi
- Kentsel Dönüşüm Sürecinin Bileşenleri

Kentsel dönüşüm 20 yıllık hedefin odağında

2012 yılından 2017 yılının sonuna dek toplam riskli binaların yüzde 89'luk kısmının dönüştürüldüğünü, buna karşın riskli alan dönüşümlerinin yeterli olmadığını belirten Management Plus Genel Müdürü Haldun Ersen, Türkiye'nin üçte ikilik kısmının büyük bir deprem tehdidi altında olduğunu söyledi. Ersen, kentsel dönüşüm sürecinin gelecek 20 yıllık faaliyetler içinde insani ve ekonomik gelişimin en önemli kalkınma lokomotifi olacağını da belirterek: "Buradan yola çıkarak düzenlemeye başladığımız ve ülkemizde kentsel dönüşüm alanındaki önemli etkinliklerden biri olan “Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nin 11’incisini bu defa İzmir’ de düzenleyeceğiz" dedi. 

İzmir'in kentsel dönüşümüne ışık tutacak etkinlik

Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nin, İzmir'in kentsel dönüşüm sürecine ışık tutacak nitelikte olduğunu ve İzmir'e olan göçün gerek inşaat sektörü gerekse yerel yönetimler açısından nasıl yönetilmesi gerektiğine yönelik fikirlere de ev sahipliği yapacağı üzerinde duran Ersen: "İzmir’de kentsel dönüşüm uygulamalarının gelişimini, süreç içinde yaşananlar ve gelecekte yapılması gerekenler hakkında önemli çıktıları da sonuç bildirgesinde kamuoyunun bilgisine sunmayı hedefliyoruz" dedi. 

Deprem gerçeği ve dönüşüm mecburiyeti

Kentsel dönüşüm probleminin aciliyeti Hükümet ve belediyeler tarafından da sık sık dile getiriliyordu. Son olarak "depremi gerçek, kentsel dönüşümü ise mecburiyet olarak" tanımlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye topraklarının altında hareketli faylar olduğunu ve bu hareketliliğe karşın bugünün teknolojisiyle bir şey yapabilecek durumda olmadıklarını belirtmişti. Mehmet Özhaseki, yapılabilecek tek şeyin deprem gerçeğini insanlara anlatmak ve bu doğrultuda davanışlar geliştirmek olduğunu da hatırlatarak: "Deprem kuşağının merkezinde bulunmasına karşın yüksek katlı binalar ve gelişmiş kent yaşamını hasarsızca sürdürmekte olan Japonya'dakiler bizden daha mı akıllı?" diye sormuştu. Türkiye'de hala deprem olunca yukarı mı kaçalım aşağı mı tartışmasını yapıldığını söyleyen Bakan Özhaseki: "Herkesin üzerine düşen şeyler bulunuyor. Özellikle oturdukları evin analizi, nedir ne değildir. Herkes fukara ya da mühendislere para veremeyecek durumda mı?" şeklinde konuşmuştu.