İnşaat sektörü işgücü maliyetinde artış

TÜİK 2015 yılı IV. Çeyrek Dönemine ait İşgücü Maliyeti Endeksi'ni açıkladı. Endeks'e göre inşaat sektöründeki artış, bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1.8 oranında gerçekleşti

İnşaat sektörü işgücü maliyetinde artış

Türkiye İstatistik Kurumu 2015 yılı Ekim-Aralık dönemine ait IV. Çeyrek İşgücü Maliyeti Endeksi'ni açıkladı. Toplam endeks verileri bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1.5 oranında artış gösterdi. Endeks'e göre inşaat sektöründe işgücü maliyeti endeksindeki artış ise bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1.8 oranında gerçekleşti.

Tüm sektörlere ait işgücü endeksinde artış
TÜİK tarafından hazırlanan veriler, diğer sektörlere ait işgücü maliyet endeksinde de yükselme yaşandığını gösterdi. Buna göre, bir önceki çeyreğe kıyasla, sanayi sektöründeki artış yüzde 2.4, hizmet sektöründeki artış ise yüzde 0.9 oldu. En yüksek artış yüzde 6 ile bilgi ve iletişim sektörlerinde gerçekleşti.

Saatlik kazanç endeksinde yüzde 0.6 artış
TÜİK İşgücü Maliyet Endeksi ayrıca, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinin bir önceki döneme kıyasla yüzde 0.6 düzeyinde artış gerçekleştirdiğini ortaya koydu. Bu kategoride inşaat sektöründeki artış yüzde 2.2, sanayi sektöründeki artış yüzde 2.1 düzeyinde gerçekleşti. Hizmet sektöründeki artış ise yüzde 0.5 oranında düştü. Bu kalemde, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksindeki en yüksek artış Su temini, kanalizasyon atık yönetimi alanında oldu. Bu sektördeki artış yüzde 5.3 oranında gerçekleşti.

İşsizlik rakamları kritik seviyede... Ayrıntılar için tıklayın...

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti
TÜİK verilerine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinin de geçen çeyreğe kıyasla yüzde 1.8 oranında artış gösterdiğini vurguladı. Bu kategorinin inşaat sektörüne yansıması bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1.4 oldu. Bu kategorideki en yüksek artış da yüzde 35.9 ile Bilgi ve iletişim sektöründe gerçekleşti.