İnşaat sektöründe son durum: Ciro düştü, üretim arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, 2016 yılının ilk çeyrek dönemine ait "ciro" ve "üretim" endeksini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre cirolarda yüzde 1.0 düşüş yaşanırken, üretim artışı yüzde 2.1 olarak gerçekleşti.

İnşaat sektöründe son durum: Ciro düştü, üretim arttı

Türkiye İnşaat sektörünün performans kaybı 2016 yılının ilk çeyreğine ilişkin "ciro" endeksine yansıdı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan ve Ocak-Mart 2016 dönemini kapsayan İnşaat Ciro ve Üretim Endeksleri'ne göre ciro endeksindeki düşüş yüzde 1.0 düzeyinde gerçekleşti.

İnşaat Sektöründe ciro kaybı
Bugün yayınlanan TÜİK verilerine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2015 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 1.0'lık bir kayıp yaşadı. Düşüş, "takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksinde" ise, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2.4'lük artışa işaret etti. 

İnşaat sektörü üretiminde artış
Diğer taraftan Türkiye İstatistik Kurumu, inşaat üretiminde de yükselme kaydedildiğini açıkladı. TÜİK, İnşaat Üretim Endeksi'ne göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat üretim endeksi, 2016 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2.1'lik artış yaşadı.  Bu artış, "takvim etkilerinden arındırılmış inşaat üretim endeksinde" çok daha yüksek düzeyde belirlendi. Buna göre artış, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5.2 olarak gerçekleşti. 

İnşaat sektöründe son durum: Ciro düştü, üretim arttı

Son çeyrek verileri
2015 yılının son çeyreğine ilişkin inşaat ciro ve inşaat üretim endeksi ise çok daha yükek artış düzeyine tanıklık etmişti. Bir önceki çeyrekte İnşaat Ciro Endeksi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.5 artmıştı. Bu kategorideki veriler yılın bütününde yüzde 0.5 düzeyinde artışa tanıklık etmişti. TÜİK İnşaat Sektörü Üretim Endeksi ise 2015 yılının bütününü yüzde 1.7'lik artış ile kapatmıştı.