İnşaatçılardan erken seçim yorumu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın erken seçim tarihini 24 Haziran 2018 olarak açıklamasının ardından konut sektöründe hareketlenme bekleniyor. Sektör temsilcileri seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasını olumlu buluyor ve sektörün alım yönünde pozitif etkileneceğini ifade ediyor.

İnşaatçılardan erken seçim yorumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın erken seçim tarihi açıklamaları piyasalarda ani bir hareketliliğe neden oldu. İnşaat sektörü temsilcileri tarafından da olumlu bulunan erken seçim kararı ile birlikte sektörde alım yönünde güçlenme bekleniyor.

 Kurum: Sektöre olumlu yansımaları olacak

 

İnşaatçılardan erken seçim yorumu

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın erken seçim tarihi olarak 24 Haziran 2018'i açıklamasının tüm sektörlere olduğu gibi gayrimenkul sektörüne de olumlu biçimde yansıyacağını söyleyen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum: "İşleyen bir sistem vardı ancak Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, siyasi ve jeopolitik ortamda belirsizliklerin ortadan kalktığı, kararların daha hızlı alınabildiği bir ortama ihtiyaç vardı. Seçim kararının 24 Haziran 2018 olarak açıklanması bu belirsizliği ortadan kaldırdı. Piyasalar ve ekonomi de bu karar hızlı ve olumlu bir yanır verdi. Faizde gerileme eğilimi başladı, dolar ve Euro düşüyor, borsa ise yükselişte. Bu süreç konut kredisi faizlerinin ve ticari kredi faizlerinin düşeceği anlamına geliyor. Gayrimenkul sektörünün sıkıntısı sadece yüksek faiz ve yüksek döviz değildi. En büyük sorunumuz belirsizlikti. Bu karar bu belirsizliği ortadan kaldırmış oldu. Faizlerin ve dövizdeki düşüşün sürmesiyle yatırımcıların faiz ve dövizden kazanç beklentisi de ortadan kalkacaktır. Yatırımcı gayrimenkule dönüş yapacaktır. Konutta alım yönlü hareket artacaktır." dedi. 

 

Durbakayım: Konut alıcısı harekete geçecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı erkem seçim açıklamalarını değerlendiren İNDER ve Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, bu kararın belirsizliği kaldırdığını söyledi. Durbakayım: "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim tarihini 24 Haziran 2018 olarak açıklaması belirsizliği ortadan kaldırdı. Dolarda düşüş, borsada yükseliş başladı. Konut alıcılarını da satış ofislerine bekliyoruz. Zamanlama olarak doğru bir zaman olduğunu düşünüyorum. Konut alıcısı belirsiz ortamı sevmez, alım kararlarını erteler. Erken seçim kararı konut alım kararını erteleyen tüketici tarafında olumlu etki yapacaktır. Tüketicilerde seçimlerden sonra konutta zam olur beklentisi vardır. Her seçim sonrası böyle olmuştur. Dolayısıyla konut alım kararını erteleyen tüketicilerin alıma yönelecekleri bir döneme girmiş bulunuyoruz." dedi. 

 

İnşaatçılardan erken seçim yorumu

 

 

Yetgin: Belirsizlik ortadan kalktı

 

İnşaatçılardan erken seçim yorumu

 

Seçimlerin ne zaman yapılacağı hususundaki belirsizliğin ortadan kalmasının hem sektör hem de Türkiye açısından olumlu olduğunu söyleyen GYODER Başkanı ve HALK YO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin: "Faizlerin yüksekliğinden bahsediyoruz ve sektörde konut satışlarında bir duraksama vardı. Seçim sonrasında yeni hükümetin ilk icraatlarından biri ekonomide enflasyonun ve faizlerin düşürülmesi olacaktır. Maliyet artışı ve maliyet beklentisini konut fiyatlarına yansıtamayan bir konut sektörü var. Seçimler sonrasında faizlerin düşmesiyle maliyet artışları konuta zam olarak yansıyacaktır. Şu an konut almanın cazip olduğunu düşünüyorum. Ramazana kadar konut satışlarının artmasını öngörüyoruz." dedi. 

Dumankaya: Türkiye geleceğe daha hazırlıklı

 

İnşaatçılardan erken seçim yorumu

 

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya da erken seçim kararı hakkında: "Seçim tarihinin netleşmesi belirsizliği ortadan kaldırdı. Kasım 2019’a kadar uzun ve belirsiz bir süreç vardı bu ortadan kalkmış oldu. Haziran’da Türkiye seçimini yapacak ve geleceğe daha hazırlıklı yol alacak. Tarihin 24 Haziran olarak belirlenmesini konut sektörü açısından önemli buluyorum. Yaz ayları konut sektörü açısından rehavet dönemidir.  Konut alıcısı faizlerin yüksekliğinden dolayı ya farklı yatırım araçlarına yöneliyor ya da konut alırken banka kredisi yerine firma tarafından yapılan vadeli satışları tercih ediyor. Ayrıca konut üreticileri seçim sonrasına kadar fiyat artışı yapmayacak, DKY olarak bizde yapmayacağız. Seçim sonrasında faizler düşüş eğilimine girecektir. Faizler düşerken konutta da zamlar gündeme gelecek. Şu an konut kredi faizleri 1.30 seviyesinde. Bugün değişken faizli konut kredisi kullanarak konut almayı tercih eden tüketiciler çok avantajlı olacaklardır. Bu gün uygun fiyatlı konutu 1.30’dan kredi kullanarak alan tüketici, faizler düştüğünde konut kredisini yeniden yapılandırabilir. Konut fiyatları da seçim sonrasında artacağı için tüketiciler karlı bir yatırım yapmış olurlar. Seçime kadar geçecek olan 2 aylık süreç konut almak isteyenler için çok güzel fırsatlar sunuyor."