İpotekli ev nasıl satılır?

İpotekli evi olanlar evlerini nasıl satarlar? İşte yanıtı...

İpotekli ev nasıl satılır?

Konut kredisi ile satın alınan evlerde aldığınız evin ya da bir başka evin üzerine ipotek yapılır. İpotek, bankanın vermiş olduğu kredi karşılığında almış olduğu teminattır. Borcun ödenmemesi durumunda konut satışa çıkarılır ve borç kapatılır. İpotek, yalnızca konut kredilerinde değil ticari kredilerde de yapılabilir. Peki, ipotekli ev nasıl satılır? sizler için araştırdık. 

İpotekli ev nasıl satılır? 

- Evi satın alacak olan kişi evin ücretini peşin olarak vermek isterse, evi alacak kişi, bankaya giderek kalan borcu kapatarak evin ipoteğini kaldırır ve evi üzerine alabilir. Böylelikle ipotekli evin yeni sahibi, ev üzerindeki bütün yasal haklara sahip olur. 

- Evi satın almak isteyen kişi konut kredisi çekecekse, bankaya alıcı ile birlikte gidilerek durum anlatılır, evin kalan borcu evi satın alan kişi üzerine devredilir. Böylelikle siz evinizi satmış olacak ve alıcı taraf taksitle ev sahibi olmuş olacak. Evin üzerindeki ipotek, yeni alıcının borcu bitene kadar devam eder. 

- Bu işlemler yapılırken tapu müdürlüğüne mutlaka uğramalısınız. Tapu Müdürlüğü tarafından konulan ipoteği kabul etmezseniz tapu sicilinde isminizi kaydettiremezsiniz. İpotek konusu dışında tapuda bir aksilik çıkmaması halinde, bankaya alıcı ile birlikte giderek, gereken işlemleri halledebilir ve ipotekli ev satışını gerçekleştirebilirsiniz.