İŞ GYO'nun notu 9.48'e çıktı

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın Kurumsal Derecelendirme Notu 10 üzerinden 9.48'e çıkarıldı.

İŞ GYO'nun notu 9.48'e çıktı

Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi'nde 2012 yılından bu yana yer alan İş GYO'nun Kurumsal Derecelendirme Notu yükseldi. Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. İş GYO'nun notunu 10 üzerinden 9.48 seviyesine yükseltme kararı aldı. 

İş GYO'nun notu yükseldi

Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş, 210  yılından bu yana Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer almakta olan İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin Kurumsal Yönetim Derecelendirme notunu 9.48'e yükseltti. SAHA'nın 5 Aralık 2017 tarihinde yayımladığı yeni Kurumsal Yönetim Derecelendirme Raporu Doğrultusu'nda İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın notu yüzde 94.76'ya, bir diğer deyişle 10 üzerinden 9.48'e çıkarıldı. 

İş GYO'nun derecelendirme not kriteri

İş GYO tarafından yapılan açıklamada Saha Kurumsal Yönetim Kredi Derecelendirme A.Ş.'nin bu değerlendirmesinde Sermaye Piyasası Kurulu'un Ocak 2014 tarihinde yayınladığı Kurumsal Yönetim İlkeleri'ni baz alan yeni metodolojisini kullandığına dikkat çekilerek, İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın kurumsal yönetim derecelendirme notununağırlıklandırılmış dört ana bölüm itibarıyla dağılımını da açıkladı. Buna göre Pay sahipleri kategorisinde yüzde 25 olan ağırlık not olarak 91.49, Kamuoyunun aydınlatma ve Şefaflık kategoriside yüzde 25 olan ağırlık not olarak 98.46, Menfaat Sahipleri kategorisinde yüzde 15 olan ağırlığa karşılık not olarak 96.70 ve Yönetim Kurulu Kategorisinde yüzde 15 olan ağırlığa karşılık not olarak 93.63 belirlendi. 

İŞ GYO'nun notu 9.43'ten 9.48'e çıktı

Konuyla ilgili olarak İş GYO'dan yapılan açıklamada : "İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin  kurumsal yönetim ilkelerine verdiği önem, bunu sürekli ve dinamik bir süreç olarak yürütmekteki isteklilik ve bu doğrultuda gerçekleştirmiş olduğu iyileştirmeler göz önüne alınarak, şirketin kurumsal yönetim derecelendirme notu geçtiğimiz yıl 9,34 iken bu yıl 9,48 olarak güncellenmiştir." ifadelerine yer verildi. 

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. hakkında

Türkiye İş Bankası'nın serbayedarlığı ile 1999 yılında kurulan ve aynı sene içinde halka arzını tamamlayan, sonrasında ise Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlayan İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., gayrimenkul ve gayrimenkul projelerine yatırım yapma amacıyla kuruldu. Portföy yatırımlarının değer bazında yaklaşık yüzde 44'ünü ofislerin oluşturduğu İŞ GYO, yüzde 21 oranında AVM, yüzde 4 arsa, yüzde 2 stok ve yüzde 25'i proje, yüzde 4'ü ise para ve sermaye piyasası araçlarına sahip. İş GYO Portföyü içinde yer alan bazı projeler ise şöyle: "Çınarlı Bahçe Tuzla, Teknoloji ve Operasyon Merkezi, Kartal Manzara Adalar ve İzmir Ege Perla..." dedi...

Firma Bilgisi: Iş Gyo
Proje Bilgisi: Manzara Adalar