Isı yalıtımında dev iş birliği

Yalıtım söktöründe de yatırımlarını sürdüren Polisan uluslararası bir ortaklığa imza attı

Isı yalıtımında dev iş birliği

10 Ekim 2012 / emlakwebtv
Polisan Exelans Enerji paket markasıyla 10 bin bina yalıtımını yapan Polisan, köpüğün hammaddesi Polistiren’in üretimine soyundu.  Polisan Holding’in iştirak şirketlerinden biri olan POLİSAN KİMYA SANAYİ AŞ, Almanya ve Norveç kökenli AVERİS mühendislik firması ve Hollanda kökenli UNIPOL firmasıyla ortaklık anlaşması imzaladı. Böylece boya sektörünün yanı sıra yalıtım sektöründe de yatırımlarını sürdüren Polisan, uluslararası önemli bir ortaklığa imza atmış oldu.
Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi, “2014 yılının ilk çeyreğinde 25 milyon dolarlık yatırımla gerçekleşecek üretim tesisimiz ile yılda 60 bin ton EPS üretimi hedeflemekteyiz. Bu yatırımın Holding cirosuna katkısının 100 milyon Euro seviyelerinde olmasını planlıyoruz ve bu katma değer 5 yıllık Polisan Holding cirosunu 2 katına arttırma hedefinde önemli rol oynayacak” dedi.

Ortaklık konusunda bilgi veren Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi, yalıtım sektöründeki hareketlenme ve potansiyelin oluşumu ile birlikte Türkiye’de köpük (EPS, XPS, NEOPOR) üreticilerinin sayısında da artış gözlendiğini ve bugün Türkiye’de 120 adet köpük üreticisi bulunduğunu söyledi.

“180 bin ton tüketimin 120 bin tonu ithal ediliyor”
Türkiye’de yalıtım pazarının kişi başı tüketimi 0,06 m3 iken bu değerin Amerika’nın yüzde 6’sı, Avrupa’nın ise yüzde 10’u seviyelerinde olduğunu belirten Mizrahi, “Türkiye yalıtım sektörü olarak henüz yolun çok başındayız. Köpüğün hammaddesi olan Polistiren’in ağırlığı ithal edilmektedir. Türkiye’de 180 bin ton tüketimin 120 bin tonu ithal edilmekte. Gerçekleştirdiğimiz ortaklık sayesinde büyüyen yalıtım pazarında hammadde üreticisi olarak yerimizi almayı hedefliyoruz” diye konuştu.