İstanbul Boğazı yapı stok değeri 550 milyar TL

Türkiye Veri İşleme Merkezi, İstanbul Boğazı'nda yer alan ve toplam boyutu 53 milyon 255 bin metrekareyi bulan yapı stokunun değerini 550 milyar TL olarak açıkladı

İstanbul Boğazı yapı stok değeri 550 milyar TL

Dünyanın en değerli konut bloklarından birine ev sahipliği yapan İstanbul Boğazı'ndaki tahmini toplam değer açıklandı. Yıldız Teknik Üniversitesi Bünyesindeki Teknopark'ta faaliyetlerini sürdüren Türkiye Veri İşleme Merkezi tarafından sürdürülen araştırmaya göre, toplam yayılımı 53 milyon 255 bin metrekareye ulaşan İstanbul Boğazı yapı stokunun toplam değeri 550 milyar TL olarak belirlendi. 

İstanbul Boğazı'nda servet yatıyor: 550 milyar TL

Yürütülen araştırmayla ilgili değerlendirme yapan TUVİMER Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, araştırmaya konu olan gayrimenkullerde tapulandırılabilir ve işlevlendirilebilir piyasa arzına açılabilirlik kriterinin baz alındığını söyledi. "TUVİMER İstanbul Değer Haritası" çalışmasının 4'üncü raporunda çarpıcı sonuçlar elde edildiğini söyleyen Altun: "Boğaziçi olarak bilinen İstanbul'un boğaz bölgesinde, ön ve arka görünümde bulunan toplam yapı alanı 53 milyon 255 bin metrekare düzeyinde. İş yeri ve konutları içeren bu yapıların ortalama metrekare fiyatı ise 9 bin 500 TL seviyesinde..." açıklamasını yaptı.

İki yaka arasındaki farklar

Yapı stoku açısından iki yaka arasında da önemli farklılıklar bulunduğu bilgisini de paylaşan Altun: "Anadolu Yakası'ndaki toplam yapı alanı 23 milyon 33 bin metrekare, Avrupa Yakası'ndaki toplam yapı alanı ise 30 milyon 222 bin metrekare düzeyindedir..." dedi. 

Boğaziçi'nin toplam arazisi

TUVİMER İstanbul Değer Haritası çalışmasına göre ilk kez 1983 yılında Boğaz Yasası ile sınırları çizilen bölgede toplam arazi yayılımı 114 milyon 453 bin metrekare olarak belirlenmişti.