İstanbul gökdelenlerle daha da sıcak

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Orhan Şen, gökdelen cennetine dönen İstanbul'un "ısı adası" tehdidiyle baş başa kaldığını açıkladı. Şen'e göre gökdelen alanlarındaki sıcaklık 2-3 derece daha yüksek

İstanbul gökdelenlerle daha da sıcak

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, gökdelen oranlarındaki artışın yaz aylarının etkisini daha da artırdığını açıkladı. Şen, gökdelenler başta olmak üzere, asfalt yollar ve yok edilen yeşilin "ısı adası" tehdidi oluşturduğunu belirterek:

"Bu noktalarda sıcaklık 3 derece daha yüksek oluyor. Daha fazla yeşil alan olsa İstanbul'da ısı daha az hissedilecek. Aynı şehir içinde yapılacak bir kıyaslamada, gökdelenlerin daha yoğun bulunduğu bir alanla, daha yeşillik bir alandaki sıcaklık, gökdelen alanlarının 2-3 derece daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor..." dedi. 

Diğer afet tehlikeleri, dönüşümün gölgesinde kaldı
İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe de, özellikle kuzey kesimlerde yaşanan çok katlı bina ve avm inşaatının, kente hakim rüzgarların gönünü kestiğini ve ısı adalarınını oluşumuna neden olduğunu söyledi. Milliyet Gazetesi'nden Burcu Ünal'ın haberine göre, İstanbul'un yeni afetlerle başbaşa kaldığını ancak tüm bunların "kentsel dönüşüm"ün arkasında saklandığını belirten Gökçe:

"İstanbul depreme hazırlanıyor, dediler. İnşa edilen yeni yapılar ve kentsel dönüşüm nedeniyle İstanbul beş yeni afetle karşı karşıya kaldı. İlki ısı adalarının oluşumu, ikincisi sel ve su baskınları, üçüncüsü hava kirliliği, dördüncüsü sosyal bölünmüşlük ve beşincisi de deprem. Çünkü bu binalar İstanbul'u depreme hazırlamadı hatta yeni problemlerle baş başa bıraktı..." dedi. 

Betonlaşma ve sonrası
Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu da betonlaşmanın bir çok olumsuz getirisi olduğunu ve toprağın su geçirimliliğinin ortadan kalktığını söyledi. Muhçu: 

"Bu şekilde betonlaşma kentin ısısının artmasına neden oluyor. O binalarda kullanılan enerji, binaların ısısının dışa vurumuyla birlikte güneş, hava ve suyun toprakla buluşamamasına da neden oluyor. Gökdelenlerde görülen cam cephe artışı da ısınmayı etkiliyor.