İstanbul-İzmir otoyolu son durum

İstanbul-İzmir arasındaki mesafeyi 3.5 saate düşürmeyi planlayan 'İstanbul-Bursa-İzmir' Otoyolu'nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor

İstanbul-İzmir otoyolu son durum

İstanbul-İzmir arasındaki mesafeyi 3.5 saate düşürmeyi planlayan İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı yolları ve 'İstanbul-Bursa-İzmir' Otoyolu'nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 

İstanbul-İzmir Otoyolu İzmit Geçiş Köprüsü
Toplam bin 550 metre orta açıklığı ve 2 bin 682 metre uzunluğu ile Dünya'nın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü asma köprüsü olacak olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün ayakları hızla yükseliyor. 40 metre derinliğe batırılan keson ayakları ile ilgili bir açıklama yapan Karayolları Genel Müdürlüğü köprü ayaklarının inşaatının 2014 yılı sonunda biteceğini belirtti. Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu kapsamında yer alan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü ile birlikte otoyolun Gebze - Gemlik kesimi ve Kemalpaşa ayrımı - İzmit kesimi 2015 yılı sonunda tamamlanmış olacak.

Bursa kısmının yüzde 46'sı bitti
Yapılan açıklamaya göre projenin Bursa'ya kadar olan kısmının yüzde 46'sı, bütün projenin ise yüzde 36'sı tamamlandı. Geçtiğimiz günlerde Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu üzerinde incelemelerde bulunan Bursa Valisi Münir Karaloğlu'na brifing veren Karayolları Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü İsmail Kartal, 384 km otoyol ve 49 km bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 km uzunluğundaki projenin tüm hızıyla sürdüğünü belirtti. 

Vali Karaloğlu yolun merkezinde Bursa'nın bulunduğunu belirterek, Bursa'nın, İstanbul ve İzmir'i birbirine bağlayan projede büyük önem taşıdığını söyledi. Karaloğlu: 'Kamulaştırmada da herhangi bir sorun yok. Günlük 4 milyon dolar harcanıyor. Bu ülke, kamu bütçesinden harcamadan günlük 8 milyon TL harcıyor. Bu bizleri, son derece mutlu ediyor, bu büyük bir emek. Hiçbir sorun olmadan proje son sürat devam ediyor.' şeklinde konuştu. 

İstanbul-İzmir Otoyolu proje özellikleri
İstanbul-Bursa-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil  Otoyolu Yap-İşlet-Devret Projesi"nin uzunluğu, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometre olarak hesaplandı.