İstanbul kuraklığın pençesinde mi?

İstanbul'da kuraklığın sonuçları korkutucu boyutlara vardı. Barajlardaki doluluk oranı yüzde 16.41'e düştü; Pabuçdere Barajı tamamen kurudu

İstanbul kuraklığın pençesinde mi?

Geçen yılın aynı ayında yüzde 64.32 olan İstanbul barajlarındaki doluluk oranı yüzde 16.41'e düştü. Pabuçdere Barajı'nda doluluk oranı yüzde 0,38'e kadar düştü.

İstanbul'da kuraklık, şehre su sağlayan barajlardaki tarihi düşüşle etkisini gösteriyor. En son 2008 senesinde 183 milyon metreküpe gerileyen su miktarı yeni bir rekor kırdığı ve 142 milyon 567 bin metreküpe düştü. Başta Papuçdere olmak üzere barajlardaki su miktarları korkutucu düzeyde seyrediyor. Yüzde 0.38 düzeyine gerileyen Pabuçdere barajını, yüzde 5.93 ile Sazlıdere, yüzde 7.4 ile Büyükçekmece ve yüzde 10.71 ile Kazandere izliyor.

Belediye'nin C planı: Kısa duş alın
Daha önceki açıklamalarında su sorununa ilişken B ve C planlarında bahseden Belediye yetkilileri ise vatandaşları su tasarrufuna teşvik etmek için afiş bastırdı. Vatandaşlara araba, balkon, halılarını suyla yıkamamaları, diş fırçalarken suyu açık bırakmamaları ve kısa süreli duşlar  alınması yolunda teşvik etmeye başladı.

İstanbul'un su ihtiyacını giderme yolundaki girişimlerden birisi olan Melen ve Yeşilçay'dan ise su akışı sürüyor. Bu havzalardan İstanbul'a 194 bin metreküp su pompalanıyor.