İstanbul Ofis Pazarı'nda boşluk oranları artıyor

İstanbul Ofis Pazarı 2016 yılının üçüncü çeyrek dönemini de stok artışı ve boşluk oranlarındaki yükselme eğilimiyle geride bıraktı. En yüksek kira bedeli ise 45 ABD doları/metrekare/ay ile Levent'te ölçüldü

İstanbul Ofis Pazarı'nda boşluk oranları artıyor

Propin Property Investment Concultancy tarafından hazırlanan İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış raporunun 2016 yılı üçüncü çeyrek dönemine ait sonuçları açıklandı. Üçüncü çeyrek dönemi sakin geçiren İstanbul Ofis Pazarı, stok ve boşluk oranlarındaki artışlara tanık oldu.

İstanbul Ofis Pazarı'nda kira ortalamaları
Propin raporunun kira ortalamalarına ilişkin değerlendirmesinde şu bilgilere yer verdi:

- MİA A sınıfı ofis binalarında kira ortalaması düşüş eğilimine girdi ve 27.8 ABD doları/metrekare/ay olarak belirlendi. Düşüşün nedeni olarak mali sahiplerinin indirimlerinin yanında yüksek kira talep edilen ofis kiralama işlemlerinin tamamlanmış olması gösterildi. 
- MİA Dışı Asya A sınıfı ofis pazarında son dört çeyrek süresince gerçekleşen düşüşler devam etti. Bu kategoride üçüncü çeyrek kiraları 19 ABD doları/metrekare/ay olarak belirlendi
- MİA Dışı Avrupa'da ofis kira ortalaması 19 /ABD doları/metrekare/ay olarak tespit edildi. 

En yüksek kira Levent'te alındı
2016 yılının ikinci çeyrek döneminde olduğu gibi, üçüncü çeyrek dönemde de en yüksek kira MİA'da yer alan Levent'te ölçüldü. Bu bölgede talep edilen en yüksek kiar 45 ABD doları/metrekaer/ay olarak saptandı. 

 

İstanbul Ofis Pazarı'nda boşluk oranları artıyor

 

3. çeyrek dönemde ofis pazarında stoklar yükseldi
Propin tarafından hazırlanan 2016 3. Çeyrek Ofis Pazarı raporu, bu dönemde ofis stokunda artış yaşandığını gösterdi. Tamamlanan yeni binalarla birlikte ofis stokundaki büyümenin sürdüğüne dikkat çeken raporda mevcut stok büyüklüğü şu şekilde gerçekleşti:
- MİA payı: Yüzde 37
- MİA dışı-Avrupa yüzde 18
- MİA Dışı/Asya: Yüzde 30
- Gelişmekte olan ofis Bölgeleri: Kağıthane-Bomonti-Kartal/Maltepe-Batı Ataşehir gibi bülgelerde) Yüzde 15

Boşluk oranlarındaki yükselme sürüyor
2016 yılı üçüncü çeyrek dönemindeki stok artışı yanında Levent'te yer alan İş Kule-3 Binası'nın boşalması gibi nedenlerden MİA'daki boşluk oranlarının yükseldiğine dikkat çekildi. Raporda, MİA A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranının yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 25 düzeyinde gerçekleştiği bilgisine yer verildi.MİA Dışı-Asya'ya ilişkin ise şu bilgilere yer verildi:

- 2015 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 17.2 olan MİA dışı Asya A sınıfı ofis binalarındaki boşluk, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 18.6 düzeyine çıktı.