İstanbul'a 70 kilometrelik metro geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'da 70 kilometrelik yeni metro için düğmeye bastı. İstanbul genelini kapsayan projenin ihalesi 26 Mart'ta yapılacak

İstanbul'a 70 kilometrelik metro geliyor


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'da 70 kilometrelik yeni metro için düğmeye bastı. İstanbul genelini kapsayan projenin ihalesi 26 Mart'ta yapılacak. 

500 günde tamamlanması planlanıyor

26 Mart'ta yapılacak ihale ile start alacak olan 70 kilometrelik hattın güzergahının önümüzdeki aylarda açıklanması bekleniyor. İstanbul genelini kapsayacak olan metro projesinin ihalesi 26 Mart 2018 Pazartesi günü saat 11:00'da gerçekleşecek. Danışmanlık hizmeti işinin işe başlama tarihinden itibaren 500 günde tamamlanması planlanıyor. 

Güzergah belli değil

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2017 yılı içinde ihaleleri yapılan Kaynarca-Pendik-Tuzla, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli, Kirazlı-Halkalı, Başakşehir-Kayaşehir ve Mahmutbey-Bahçeşehir metro hatlarının ihalelerini Ocak ayının başında iptal ettiğini duyurmuştu. Sonrasında ise 60 kilometrelik yeni metro hattını Ocak ayında ihaleye çıkaran İBB, buna 70 kilometrelik yeni metro hattını da ekledi. Hattın güzergahının önümüzdeki aylarda açıklanması bekleniyor. 

Yıl sonuna kadar 4 yeni metro hattı açılacak

Öte yandan İBB, çalışmaları devam eden metro hatlarının da 2018 yılı sonuna kadar açılmasını planlıyor. 2018 yılı içinde hizmet vermeye başlayacak metro hatları arasında, 20 kilometre 16 istasyondan oluşan Üsküdar-Çekmeköy metro hattının tamamı, 18 kilometrelik hat üzerinde 15 istasyondan oluşan Kabataş-Mahmutbey metrosu, 10,1 kilometre hat üzerinde 14 duraktan meydana gelen Eminönü-Alibeyköy tramvayı ve 14,3 kilometrelik hat üzerinde 13 istasyondan oluşan Bostancı İDO-Dudullu metrosu bulunuyor.