İstanbul'da ücretsiz taşımacılık yeniden düzenlendi

İstanbul'da dün gece sona eren ücretsiz toplu taşıma hizmeti, yeniden düzenlenerek 1 hafta daha uzatıldı

İstanbul'da ücretsiz taşımacılık yeniden düzenlendi

İstanbul'da dün gece sona eren ücretsiz toplu taşıma hizmeti, yeniden düzenlenerek 1 hafta daha uzatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, devam eden demokrasi nöbetleri için ücretsiz hizmet veren toplu taşıma araçlarında yeni düzenleme başlattı. 

İstanbul'daki toplu taşıma araçlarından İETT Otobüsleri ve Raylı Sistemler 1 hafta süreyle uzatıldı. Yeni düzenleme ile 7 Ağustos Pazar saat 24.00'e kadar 20.00-06.00 saatleri arasında ücretsiz yolcu taşıması devam edecek. Toplu taşıma araçları, 20.00 - 06.00 saatleri dışında ücretli olacak. 

Aylık İstanbulkart kullanankarın hakları korunacak

16 Temmuz 2016 tarihinden itibaren toplu taşımanın ücretsiz olması, aylık İstanbulkart kullananların hak kaybına uğramaması için çalışma başlatıldı. Toplu ulaşımın ücretsiz olduğu tarihlere denk gelen abonmanlıklar için ücretli ulaşımın başladığı tarihten itibaren uygun süre uzatımları gün olarak kartlarına yüklenecek. 

Çalışma tamamlandığında abonman kart kullanıcıları otomatik dolum makinelerine (Biletmatik ve OSM) kartlarını okuttuklarında süre uzatımı otomatik gerçekleşecek. Bu işlemin başlayacağı zaman yeni bir duyuru ile ilan edilecek. Bunun dışında ücret iadesi yapılmayacak.

- 20 Temmuz itibariyle abonmanlığı biten karta ücretli yolculuklar başladığında kartı okuttuğu tarihten itibaren 4 gün ilave edilecek.
- 26 Temmuz itibariyle abonmanlığı biten karta  ücretli yolculuklar başladığında kartı okuttuğu tarihten itibaren 10 gün ilave edilecek.
- Son kullanma tarihi 31 Temmuz olan abonman kartın son kullanma tarihi 11 Ağustos‘a ötelenecek.