İstanbul'u İBB mi, Bakanlık mı yönetiyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından reddedilen projelerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın müdahalesiyle hayata geçirilmekte olduğuna dikkat çeken İBB Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu, bu yolla, Fatih ormanının yüzde 57'sinin imara açıldığını belirtti

İstanbul'u İBB mi, Bakanlık mı yönetiyor?

"İstanbul'u kim yönetiyor?" Bu soru, dolaylı yollardan da olsa İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından reddedilen projelerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın müdahalesiyle hayata geçirilmesini eleştiren CHP'li meclis üyesi Esin Hacıalioğlu tarafından dile getirildi. Hacıalioğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın girişimleriyle Fatih ormanlarının yüzde 57'sinin imara açıldığını belirtti; İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni ise sessiz kalmakla suçladı.

Olan Fatih ormanlarına oldu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında söz alan Esin Hacıalioğlu,Büyükşehir Belediyesi'nin reddettiği proje ve plan tadilatlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirildiğini vurgulayarak, 1/100.000 planlarda kesinlikle koruma altına alınmış Fatih ormanlarının yüzde 57'lik kısmının imara açılması sürecinde Belediye'yi pasif ve sessiz kalmakla suçladı. İstanbul'u ve kentin genelini ilgilendiren konularda Kadir Topbaş ve İBB kararlarının yok sayıldığını belirten Hacıalioğlu:

"Üç emsal plan kararı olan bir arsa hangi görüşme ve ilke kararları doğrultusunda bir gecede 17 emsale çıkabiliyor. İBB neden sessiz kalmayı tercih ediyor." dedi.

Belediye neden reddetti, Bakanlık nasıl geçirdi?
Projelerin kent için uygun olması durumunda neden belediye tarafından reddedildiğini, yok uygun değil ise Bakanlık tarafından nasıl Belediye'ye rağmen kabul edildiğini soran Hacıalioğlu:

"Bakın Haliçport projesine... Belediye Başkanlığı tarafından koruma amaçlı planları yapılan proje bir gece içinde Bakanlık tarafından "Özel proje alanı" olarak ilan edildi. Belediye ise bu saygısızlığa tepki göstermemiş, sessiz kalmıştır..." ifadelerini kullandı.