İstanbul’un mega projelerinde son durum

3.köprüden Avrasya Tüneli’ne, Kanal İstanbul’dan yeni havalimanına kadar İstanbul’un mega projelerinde son durumu araştırdık.

İstanbul’un mega projelerinde son durum

7 Haziran genel seçimlerinin ardından gözler İstanbul’un mega projelerine çevrilmişti. Seçimlerden bir hükümet çıkmayınca projelerin askıya alınacağı endişesi başlamıştı. Peki İstanbul’un mega projelerinde son durum ne? Herhangi bir aksama ya da gecikme var mı? Merak edilen soruların yanıtlarını araştırdık.

İstanbul’un mega projeleri arasında yer alan Yavuz Sultan Selim ya da diğer adıyla 3.köprüde inşaat çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Köprünün yüzde 70’i tamamlanırken, açılışının bu yıl içinde yapılması planlanıyor.

3.köprüden gelelim Avrasya Tüneli projesine. İstanbul Boğazı’nın her iki yakasını denizin altından geçecek bir karayolu tüneli ile birleştirecek projenin yüzde 90’ı tamamlandı. Hatta projenin açılış tarihi erkene çekilerek, 2016 yılında İstanbulluların hizmetine sunulması kararlaştırıldı.

Yılda 150 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak 3. Havalimanı’nda da inşaat çalışmaları tam gaz devam ediyor. İlk etabının 2017 yılında açılacağı projenin finansman görüşmelerinde de anlaşma sağlandı.

İstanbul’un çılgın projelerinden Kanal İstanbul ise beklenenin aksine rafa kalkmadı. Proje için Yüksek Planlama Kurulu onayı çıkarken, yıl sonuna kadar yapım çalışmalarının başlaması planlanıyor. Proje toplamda 50 milyar dolara mal olacak.

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamında, Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları’nın temeli atıldı. Ekonomi yönetiminden edinilen bilgilere göre nisan ayındaki temel atmanın ardından hem Türkiye hem de Rusya tarafı santralden elektrik üretiminin planlanan tarihten öncesine yetiştirmek için görüşme trafiği yürütüyor. Sinop’a kurulacak nükleer santrale yönelik süreç üzerindeki görüşmelerde devam ediyor. Enerji yönetiminin üçüncü santrale ilişkin yer tespit çalışmaları ise sürüyor. Üçüncü santral ile birlikte toplam üç nükleer santralin maliyetinin 60 milyar doların üzerine çıkacağı hesaplanıyor.