İstifa eden müdürden Akkuyu itirafı: "Büyük risk var"

Mersin Akkuyu'da yapılması düşünülen santral projesi, Mersin Bilgilendirme Bürosu Müdürü Mehmet Faruk Üzel'in istifasıyla yeni bir boyut kazandı. Santralin Ruslar tarafından yapılmasını eleştiren Üzel: "Proje milletim için büyük risk taşıyor..." dedi

İstifa eden müdürden Akkuyu itirafı:

Akkuyu Nükleer A.Ş. bünyesinde görevli Mersin Bilgilendirme Bürosu Müdürü Mehmet Faruk Üzel'in istifası sonrasında yaptığı açıklamalar ülke gündemine oturdu. Nükleer karşıtı açıklamalarda bulunmaması yönünde taahhüt imzalatılan Üzel "Ülkeye nükleer santral gerekli" sözleri dikkat çekti. Üzel, projenin Rusla tarafından yapılmasını eleştirerek, Akkuyu Nükleer Santralin "acemice" yapıldığını ve büyük risk taşıdığını söyledi.

İstifa eden müdürden Akkuyu itirafı: "Büyük risk var"

Akkuyu Nükleer millet için büyük risk taşıyor
Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan Abidin Yağmur imzalı habere göre, istifasını açıkladığı basın toplantısı öncesinde yakın çevresine projenin Ruslar tarafından yapılmasını eleştiren Üzel'e "nükleer karşıtı açıklamalarda bulunmaması" için de bir taahhüt imzalatıldı. İstifası için yaptığı basın toplantısında, ayrılması halinde herhangi bir nükleer karşıtı platforma üye olmayacağı ve nükleer karşıtı bir açıklama yapmayacağı yönünde taahhüt imzalatıldığını belirten Üzel

"Yakınlarıma gönderdiğim SMS'ler sonrasında şirket tarafından tehdit edildim. İstifa gerekçelerimi bu nedenle kamuoyu ile paylaşmak istedim..." dedi. 

Ruslar yapmamalıydı: Amatörce ve riskli
Üzel, şaptığı basın açıklamasında Türkiye'de nükleer santralin gerekli olduğunu ama bunu inşa edecek şirketin Rus Rosatom olmaması gerektiğine değinerek: 

"Profesyonelce değil, tepeden tırnağa hatalılar ve amatörler. Santral atık yönetimi hususunda soru işaretleri barındırıyor..." dedi.