İstiklal'de kriz sessizliği

Firmalar, alabildiğine daralan ticaret hacmi ve fahiş kira bedelleri nedeniyle İstiklal Caddesi'ni terk etmeye başladı. Cadde üzerindeki boş dükkan sayısı günden güne artıyor.

İstiklal'de kriz sessizliği

İstanbul ve Türkiye'nin en önemli yaşam ve alışveriş lokasyonu İstiklal Caddesi'nde firmalar, yüksek kiralar ve daralan ticaret hacmi nedeniyle kepenk kapatıyor. Cadde üzerinde boş dükkan ve mağaza sayısı her geçen gün artış kaydediyor. Bölgede nesilden nesile esnaflık yapan kişiler, önemli GSM markaları, oteller ve kafe-restoran zincirleri bölgeyi terk edenler arasında yer alıyor. 

İstiklal Caddesi'ni kriz vurdu
İstiklal Caddesi'nde sınırlı düzeyde başlayan dükkan ve mağazaların kepenk kapatma eğilimi, son haftalarda dikkat çekici boyutlara ulaştı. Firmalar yüksek kiralar ve düşen cirolar nedeniyle alternatif yollara eğilmeye başladı ve arka sokaklara taşınma ya da caddeyi bütünüyle terk etme eğilimi güçlendi. En dikkat çekici gelişme ise, kapanan dükkanların yerine yenilerinin açılmaması... Böylece İstiklal Caddesi'ndeki dükkanlar açısından doluluk oranlarında tarihi bir düşüş düzeyine ulaşılmış oldu.

Sırada çok sayıda mağaza var
Bölge esnafından alınan bilgiye göre, krizin İstiklal Caddesi'ne etkisi bununla sınırlı değil. Azalan turist sayısı ve ticaret hacmindeki ani düşüş nedeniyle çok sayıda maza da devir işlemi gerçekleştirmek için sıraya girmiş durumda. Diğer taraftan çöküşün nedenleri arasında yerel halkın farklı bölgelere kaymış olması da gösteriliyor.

İstiklal'de kriz sessizliği

Gezi, Asmalımescid ve patlamalar
İstiklal Caddesi'ndeki kötü gidişatın nedenleri arasında ise Gezi Parkı olayları, İstiklal Caddesi patlamaları ve Asmalımescid'te masa ve sandalyelerin kaldırılması gibi sosyal olaylar gösteriliyor. Bu faktörler içerisinde  terör eylemleri sonrasında yabancı turist akışının önemli oranda kesilmesi ise bir adım öne çıkıyor. 

Demircan'a göre durum geçici
Krizin etkilerinin yalnızca Beyoğlu ile sınırlı olmadığını belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da, turist sayısındaki azalma sebebiyle gelirlerde düşüş yaşandığını doğruladı. 45 bin yatak kapasiteli Beyoğlu semtinin yüzde 80'inin boş olduğunu belirten Demircan:

"Ancak bu durum geçici. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.