İstikrardan doğan ilk şok: Konut kredi faizleri yükseliyor

Tek parti iktidarının 1 Kasım zaferini memnuniyetle karşılayan konut sektörü, Rusya krizi ile birlikte başlayan gergin süreçte ilk şoku, konut kredilerindeki artışla yaşadı. Aylık faizler kimi bankalar nezdinde 1.35'e kadar yükseldi

İstikrardan doğan ilk şok: Konut kredi faizleri yükseliyor

1 Kasım seçimleri ve tek parti iktidarının yarattığı hoşnutluk ortamında hükümetten sektörü harekete geçirecek hamleleri atmasını bekleyen Türk konut sektörü, Rusya ile yaşanan uçak kriziyle birlikte beklenmedik bir şok yaşadı. Başta terör, Rusya krizi ve diğer global gelişmeler olmak üzere güncel gelişmelerden etkilenen piyasa, bir hafta öncesine kadar aylık yüzde1.05-1.10 düzeyinde seyreden konut kredi faizlerinde kimi noktalarda yüzde 1.35'lere uzanan bir sıçramaya tanık oldu. Bankalar uzun vadeli konut kredilerinde yurtdışı kaynak maliyetlerinin düşüş göstermemesi nedeniyle bu yolu seçtiklerini açıklıyor

İstikrardan doğan ilk şok: Konut kredi faizleri yükseliyor

Sektörün beklentileri karşılanmazsa, hedefler sapar mı?
1.20'den başlayan artışla birlikte senelik faizlerin yüzde 16-18 aralığına sıçraması ise sektör temsilcileri tarafından memnuniyetsizlikle karşılandı. Zira yeni hükümetten başta konut kredi faizlerinin aşağıya çekilmesinive yabancıya konut satışını kolaylaştıracak hamleleri atmasını beklediğini açıklayan sektör, "komşularla ilişkilerin" düzeltilmesi maddesini ilk sıraya taşımak zorunda kaldı. 

Bu son adım, sektör açısından büyük bir önem taşıyor. Rusya ile bozulan ilişkilerin düzelmemesi ya da Ortadoğu'da yaşanması muhtemel diğer gerginliklerin gayrimenkul sektörünün 2016 hedefleri açısından kritik bir önemi bulunuyor. Tek parti iktidarı ile istikrarın aynı anlama geldiği sanısının yanılgı olduğu kısa sürede deneyimleme şansı bulan sektör temsilcileri şimdi de 2016 yılında faizlerin küresel bazda daha da yükselmesi korkusunu yaşamaya, en azından bir süre daha mahkum gözüküyor. 

Şimdilik tek gerçek: Krediler artık daha pahalı
Yapılan ölçümler doğrultusunda son faiz artırımı ile birlikte, örneğin 60 ay vade ile 100.000 TL'lik bir kredinin geri ödemesinde bir hafta öncesine kıyasla 7.500 TL'lik artış söz konusu. Bu da aylık 125 TL'ik bir artış anlamına geliyor.  Artışın sektöre maliyet ise görünenden daha fazla; çünkü sektörün radikal bir düşüş beklentisinin üzerine gelen artış, hedeflerde ciddi bir revizyon yaratacak düzeye sıçramış durumda.