İzmit Körfez Köprüsü Mart ayında açılıyor!

İzmit Körfez Köprüsü’nün açılış tarihi kesinleşti. Köprü Mart ayında açılıyor.

İzmit Körfez Köprüsü Mart ayında açılıyor!

İzmit Körfez Köprüsü ya da diğer bir adıyla İzmit Asma Köprüsü’nün açılış tarihi kesinleşti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin tarafından yapılan son açıklamalar ışığında, köprü Mart ayında hizmete açılacak. İzmit Körfez Köprüsü’nde kedi yolunun tamamlanmasıyla birlikte yapılmaya başlanan ışıklandırma çalışmaları da bitirildi.

İzmit Körfez Köprüsü nerede?

Gebze-İzmir Otoyolu projesi kapsamında inşa edilen İzmit Körfez Köprüsü, Marmara Denizi’nin doğusunda, İzmit Körfezi’nin Dilovası Burnu ile Altınova’nın Hersek Burnu arasında hayata geçiriliyor. Bir asma köprü olan İzmit Körfez Köprüsü tamamlandığında da dünyanın en uzun açıklıklı 4. Asma köprüsü olacak. Köprünün uzunluğu ise toplamda 22682 metre olacak.

Ulaşım süreleri düşecek

İzmir ile İstanbul arasındaki ulaşım süresini 3.5 saate düşürecek İzmit Körfez Köprüsü’nün de içinde olduğu Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil ) Otoyolu Projesi ise 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometreden meydana geliyor.