İzmit Körfez Köprüsü ne durumda?

İstanbul ile İzmir arasında yapılan otoyolu projesinin bir parçası olan İzmit Körfez Köprüsü’nde son durum ne?

İzmit Körfez Köprüsü ne durumda?

İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nde büyük aşama kaydedildi. İnşaat çalışmalarının hiç durmadan devam ettiği köprünün kuleleri tamamlanmak üzere. İzmit Körfez Köprüsü kulelerinin yılbaşı itibariyle bitirileceği açıklandı. Projede kule uzunlukları toplamda 252 metreyi bulacak.

İzmit Körfez Köprüsü, İstanbul ile İzmir arasında yapımı devam eden Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları dahil) Otoyolu projesi kapsamında inşa ediliyor. Köprünün inşaat çalışmalarının bitirilmesiyle birlikte, 70 dakikalık yol yalnızca 6 dakikaya inecek.

İzmit Körfez Köprüsü, İzmit Körfezi'nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova'nın Hersek Burnu arasında yapılıyor. 252 metrelik kule yüksekliğine sahip İzmit Körfez Köprüsü, 1.550 metre orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 metre boyu ile dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. Sırada yer alıyor.

Proje tamamlnadığında İstanbul'dan Bursa'ya 1, Eskişehir'e ise 2 saatte gitmek mümkün olacak. Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişimi'yle yapılan sözleşmeye göre, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu ile toplam 433 kilometre uzunluğundaki proje, 15 Mart 2020'de tamamlanacak.

İzmit Körfez Köprüsü fiyat
İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün geçiş ücreti belli oldu. Buna göre, Körfez Köprüsü ücreti KDV dahil 41.3 dolar yani 95 TL olacak. Köprü, 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit ve bir hizmet şeridi olarak inşa ediliyor.