İztuzu Plajı imara mı açılıyor?

Yaz sezonunun gelmesi ile birlikte gözlerin çevrildiği İztuzu Plajı imar sorunu da tekrar gündeme geldi

İztuzu Plajı imara mı açılıyor?

21 Haziran 2014 / Emlakwebtv
İztuzu Plajı; Muğla Ortanca’ya bağlı Dalyan’dadır. 4.5 kilometre uzunluğa sahip olan İztuzu Plajı, Akdeniz’e bağlıdır. Caretta Caretta’ların üredikleri plaj olarak bilinen İztuzu Plajı’nda kaplumbağaların tedavilerinin yapıldığı bir de sağlık merkezi bulunur. İztuzu Plajı temizliği ve bozulmayan ekoloji ile birçok ödül almıştır. Bu ödüller;

Avrupa’nın En İyi Açık Alanı, 2008
Avrupa'nın En İyi Plajı, 2011
Avrupa'nın En İyi 7. plajı, 2013

İztuzu Plajı’nın tarihinde neler oldu?
Antik Çağ’da Kaunoslar tarafında kullanılan İztuzu Plajı, gümrük kapısı olarak da kullanılmış. Sığ bir kıyıya sahip olan İztuzu Plajı’nda Caretta Carettalara zarar verilmemesi için kedi ve köpeklerin girişi yasaklanmış. 20:00-08:00 arası kapalıdır ve çevresinde gürültü çıkarmak veya ışık yakmak yasaktır.

Son günlerde İztuzu Plajı imar sorunları ile gündeme gelmektedir. Bunun için İztuzu Plajı Kurtarma Platformu kurulmuştur. İztuzu Plajı imar sorunları Caretta Carettalar için açılan sağlık merkezini mazeret göstererek imara açılması ve özelleştirilmesi iddiaları ile gündeme gelmiştir. Buna karşı çıkan TEMA Temsilcisi Oktay Tirli açıklamaları şu şekildedir:

22 dönümlük orman arazisine kaplumbağa hastanesi yapılması maksadıyla bedelsiz olarak ön izin onayı verilmiş. Bu konuda biz platform olarak daha önce dava açmıştık. Bütün dünyanın gözünün üzerinde olduğu bu yerde böyle bir girişim resmen imar talanıdır. Sonuna kadar direneceğiz. Halkın sahillerine plajlarına buradan yararlanan carettalara ve doğal hayata sahip çıkacağız.