Japon uzmandan çarpıcı yapı stoku açıklaması

Türkiye'nin 81 ilinin 55 tanesinin birinci derecede deprem bölgesinde yer aldığını söyleyen Japon uzman Yoshinori Moriwaki: "Bu bölgelerde 18 milyon yapı var. Ancak yüzde 67'si kaçak..." dedi.

Japon uzmandan çarpıcı yapı stoku açıklaması

Türkiye'de deprem tehlikesi ve sağlıksız yapı stoku yoğunluğuna ilişkin bir açıklama da, uluslararası alanda söz sahibi olan Japon bir uzmandan geldi. Depreme hazırlık kapsamında düzenlenen bir etkinlik için Türkiye'ye gelen Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği'nin Türkiye Şubesi Genel Sekreteri olarak görev yapan Yoshinori Moriwaki, Türikye'nin çok sayıda ilinin birinci derecede deprem bölgesi içinde yer aldığını açıkladı.

Birinci derece deprem bölgesindeki konutların yüzde 67'si kaçak

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde düzenlenen ve Marmara Bölgesi'nde Deprem ve Tsunami Zararlarının Azaltılması ve Türkiye'de Afet Eğitimi Projesi ismini taşıyan bir dizi etkinlikte söz alan Moriwaki, Türkiye'yi bekleyen deprem tehdidi ve yapılaşma karakteristiği hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Bandırma 17 Eylül Üniversitesi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Moriwaki, Türkiye'de yer alan 81 ilin 55'inin birinci derece deprem bölgesinde bulunduğunu vurgulayarak: "Bu 55 kenttte 18 milyon yapı bulunuyor. Bu yapı stokunun yüzde 67'si ile kaçak nitelikte..." ifadelerini kulladı. 

5.5'ten büyük depremlerde ölüm oranında Türkiye dünya üçüncüsü

Türkiye'nin şiddeti 5.5'ten büyük depremlerde ölüm oranı açısından Dünya üçüncüsü konumunda bulunduğuna dikkat çeken Moriwaki, bu açıdan Japonya'nın altıncı sırada yer aldığını söyledi. Moriwaki, Japonya'nın bir ada ülkesi olduğunu ve bu nedenle yüksek katlı yapılaşmanın zorunluluk olduğunu belirterek: "Türkiye ise daha geniş ve düz bir zemine sahip. Doğru planlamalar ile Türkiye'de düşük katlı yapılaşmalar rahatlıkla yaygınlaşabilir." şeklinde konuştu. Moriwaki, Türkiye'nin bir deprem ülkesi niteliği taşıdığını ve bu hat üzerinde yer olan çok sayıda binanın sağlıklı bir nitelik taışamadığını da vurgulayarak: "Dönüşüm süreci bu anlamda büyük önem taşıyor..." şekinde konuştu.

Deprem ülkesi olarak Türkiye'nin yapı stoku ve köprüleri

Moriwaki, dünyada çok sayıda bina ve köprü projelerinin bulunduğunu, Türkiye'nin de özellikle son dönemlerde attığı mega dönüşüm atağı ile birlikte deprem beklentisi ile ilintili bir başka kategori ile de uğraşmak zorunda kalacağına da dikkat çekerek: "Bir diğer köprü ise 2023 yılında tamamlanacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü. Bu Köprü Türkiye'nin dünyadaki en uzun asma köprüsü olacak. Bu köprülerin de depreme hazırlıklılığı hesaba katılmalı. Bütün Marmara OBS cihazları ile kontrol altında ve izleniyor.." şeklinde konuştu. 

Marmara Denizi'nin altında araştırmalar sürüyor

Etkinlikte söz alan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Doğan Kalafat da Marmara Denizi'nin altında deprem hareketlerinin ölçüm ve hareketini kaydeden OBS adli cihazları ile oluşturulan MARDIM projesi hakkında bilgi vererek: "Marmara depremi 2095 yılına kadar olacak. Önemli olan bu depremin tarihi değil. 1999 depreminden alınan dersler ve önlemlerdir..." dedi. 

Deprem ve Tsunami Zararlarının Azaltılması semineri

Balıksesir'in Bandırma İlçesinde düzenlenen Marmara Bölgesinde Deprem ve Tsunami Zararlarının Azaltılması ve Türkiye'de Afik Eğitim Projesi kapsamındaki seminere çok sayıda kurum temsilcisi katıldı. Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği'nin Türkiye Şubesi Genel Sekreteri Yoshinori Moriwaki'nin yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Doğan Kalafat'ın da söz aldığı etkinlik Bandırma 17 Eylül Üniversitesi'de gerçekleşti.