Kadıköy Belediye Başkanı: Askeri araziler 15 Temmuz'a direnen halkın hakkıdır

İBB Meclisi'nde konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, hükümet kararıyla boşaltılan askeri alanların satılma tehlikesiyle karşı karışa olduğunu belirterek: "Kamu arazileri 15 Temmuz'a direnen halkın hakkıdır..." dedi.

Kadıköy Belediye Başkanı: Askeri araziler 15 Temmuz'a direnen halkın hakkıdır

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Hükümet kararı ile boşaltılan askeri arazilerin akıbeti, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin gündene de girdi. İBB Meclis Salonu'nda söz alan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, askeri alanların satılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu  söyledi. 

İBB tehlikenin farkında mı?
Nuhoğlu, konuşmasında İstanbul'da yer alan askeri arazilerin 55 bin hektarı bulduğunu ve bu rakamın mega kentin 10'a yakın ilçesinden daha büyük bir alanı temsil ettiğini de hatırlatarak, kamu arazilerinin 15 Temmuz'da sokağa çıkan insanların hakkı olduğuna dikkat çekti. İBB'nin kamu arazilerinin satışı konusunda ortak bir tavır takınması gerektiğini söyleyen Nuhoğlu: "Meclisin bu konuda söz sahibi olması gerek. Hep birlikte koruyalım..." mesajı verdi. 

Kadıköy Belediye Başkanı: Askeri araziler 15 Temmuz'a direnen halkın hakkıdır

Kamu arazileri 15 Temmuz'a direnen vatandaşın hakkıdır
Darbe girişimi sırasında vatandaşların 250 şehit ve binlerce yaralı verdiğini, milyonlarca insanın da darbe girişimine karşı direndiğini hatırlatan Nuhoğlu:

"Böyle bir ülkede kamu arazileri bu insanların hakkıdır. Kamu arazilerini hiçbir şekilde rant ve ticari bir metaya dönüştüremezsiniz, dönüştürmemelisiniz." şeklinde konuştu. 

AKP'li üyeden yanıt: Gerekirse satılır
Aykurt Nuhoğlu'na yanıt vermek amacıyla kürsüye çıkan İBB AKAP Grup Başkanvekili Temel Başalan da, "İBB'nin elindeki parsellerin satışının kolay kolay yapılmaması her zaman iyidir. Ama ihtiyaç durumunda da bunların satışı gerçekleşir..." dedi.