Kadıköy’ün binaları artık yeşil bina olacak

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği, yeşil bina üretimini desteklemek için Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği ile bir protokol imzaladı.

AYİDER (Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği), İstanbul Anadolu yakasında yaptığı dönüşüm projeleriyle bölgenin sağlıklı ve estetik yapılar kazanmasında büyük rol oynuyor. AYİDER şimdiye kadar yapı estetiği, enerji verimliliği ve iş güvenliği konularında yenilikçi bakış açıları sunarak, kamu yönetimlerinde inşaat sektörüyle ilgili bürokratik işleyişi daha verimli  hale getirmek ve kentin yaşamsal menfaatlerini korumak için çalışmalar yaptı. Bundan sonra ise üretilecek binaları yeşil bina olarak üretmeye karar veren AYİDER, bu sebeple ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) ile bir protokol imzaladı. Türkiye’de yeşil bina sertifikası verme yetkisine sahip tek kurum olan ÇEDBİK ve AYİDER artık Anadolu yakasında enerji verimliliği olan yeşil binalar üretecek.

Leed sertifikalı konut üreteceğiz
AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Kadıköy’deki kentsel dönüşümün, kentsel dönüşüm tanımına en yakın uygulama biçimi olduğunu söyledi. “Çünkü biz Kadıköy’ü yerinde dönüştürüyoruz. Kent dokusunu değiştirmeden, Kadıköy’deki eski, ekonomik ömrünü tamamlamış binaları dönüştürüyoruz. Günümüz şartlarına uygun binaları yaparken bundan sonra da yeşil binalar olarak yapacağız. Bundan sonra ürettiğimiz konutlar dünyada çok önemli bir yeri olan Leed sertifikalı binalar olacak” diyen Tavukçuoğlu, Türkiye’de ilk defa yeşil bina sertifikası verebilen tek kurum Çedbik ile bir protokol imzaladıklarını söyledi. Bundan sonra Kadıköy’de yapılan binaların Çedbik yeşil bina sertifikasına uygun olarak yapılması için teşvik edilecek. Binalar sertifikalandırılarak, çevre dostu, akıllı, enerji verimliliği olan yeşil binalar olacak.

Firma Bilgisi: ayider