Kanal İstanbul güzergahı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan geçtiğimiz aylarda Kanal İstanbul projesinin kesin güzergahını açıklamıştı. Peki, Kanal İstanbul güzergahı nedir, nereden geçecek? Kanal İstanbul güzergahı haritası tüm detaylarıyla bu yazımızda...

Kanal İstanbul güzergahı


Türkiye kamouyunu yıllardır meşgül eden Kanal İstanbul güzergahı bugün netleşti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, mega projenin izleyeceği kesin yolu düzenlediği bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Proje Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu Koridoru üzerinde hayata geçirilecek. Projenin toplam uzunluğu ise 45 kilometre olacak. 

Kanal İstanbul güzergahı 

Güzergah, Küçükçekmece, Sazlıdere, Durusu Hattı yani yaklaşık 45 kilometrelik bir alan olarak belirlendi. 3. havalimanına göre konumu Küçükçekmece'den girişi olarak belirlendi.

Güzergaha köprüler yapılacak 

Kanal İstanbul'a Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden geçip Avrupa istikameti üzerinden geçen bir köprü yapılacak. Sazlıbosna Karayolu geçişine bağlı bir yol olacak. Kesim 7 denilen bir köprü olacak. Halkalı-Kapıkule bir demiryolu kaynaklı köprü geçişi yapılacak. 

Yıllardır ülke gündemini meşgul ediyordu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 'çılgın proje', 'rüya proje' ve 'asrın projesi' sıfatlarıyla kamuoyuna tanıtılan Kanal İstanbul projesinde tarihi bir gün yaşanıyor. Ülke kamuoyunu yıllardır meşgul eden ve yapay gayrimenkul hareketlerini tetiklemeyi sürdüren Kanal İstanbul Projesi'nin kesin güzergahı biraz önce açıklandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılan açıklamada Kanal İstanbul Projesi'nin Küçükçekmece'den başlayarak Sazlıdere üzerinden Durusu koridorunu takip edecek şekilde hayata geçirileceğini belirterek: "Kentsel dönüşüm de dahil, tüm etkileşimler dikkat alınarak 5 alternatif üzerinde çalışmalar ele alındı. En avantajlı olan 4. alternatif üzerinde karar kıldır. Güzergah 45 kilometreldir. 3. Havalimanı'na göre yapılan incelemede konum Küçükçekmece olarak belirlendi..." ifadelerini kullandı.  

Dikkatli araştırmalar yürütüldü

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Ağustos 2017 tarihinden bugüne sürdürülen itinalı çalışmalar sonrasında güzergahın netleştiğini, sayısal model çalışmaları, rüzgar ve dalga iklim izlenimleri, deprem riski değerlendirme faaliyetleri ve Kanal İstanbul'a entegre olacak diğer projelerin konumlarının hesaba katıldığını söyledi. Çevresel koşullar, sit alanları, hassa alanlar, maden alanları, yer altı ve yer üstü toprak ve su kaynaklarının da bu faaliyetler sırasında analiz edildiği üzerinde duran Bakan Arslan: "Kamulaştırma gibi etkenler de araştırıldı. Bu faaliyetler sonrasında da 5 farklı güzergah üzerinde çalışmalar yürütüldü..." dedi. 

Neden bu güzergah?

Diğer dört güzergahın elenerek mevcut güzergah üzerinde mütabakata varılmasının nedenlerini de açıklayan Bakan Ahmet Arslan: "Söz konusu güzergah boyunca tek bir yer altı suya dahi bulunmadı." ifadelerini kullandı. Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesi bünyesinde tsunami ve parametreler bazında da tüm veriler üzerinde detaylı çalışmaların yürütüldüğünü ve olumsuz bir etkilenim saptanmadığını da belirterek: "Bu doğrultuda 17 bin metrelik sondaj da 2017 yılı sonu itibarıyla tamamlanmıştır..?" ifadelerini kullandı. 

Kanal İstanbul güzergahı haritası şöyle; 

Kanal İstanbul güzergahı

 

Yapay Ada inşa edilecek mi?

Kanal İstanbul projesi kapsamında yapımı sıkça tartışılan Yapay Adalar konusuna da açıklık getiren Bakan Ahmet Arslan, Karadeniz'de çıkarılacak dolgu malzemelerden dolayı, lojistik merkez olarak kullanılabilecek bir proje alanı kurulabileceğini söyledi. Ahmet Arslan, buna paralel olarak Marmara Denizi'nde de dolgu nitelikli adalar konusunun da değerlendirileceğine dikkat çekerek: "Dolgu alanları, yapay adalarının büyüklükleri, sayıları, konumları gibi hususlar ön çalışmalara bağlı olarak verilmişti. Çok yakında bu konuda yürütülecek çalışmalarla konu netleşecek. Sizlerle böylece paylaşma şansı yakalayacağız..." dedi. 

Kanal İstanbul'a ulaşım nasıl olacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan diğer taraftan, Kanal İstanbul projesine ulaşım için planlanan alt yapı yatırımları hakkında da bilgi verdi. Buna göre Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden Avrupa yönüne devam edecek bir köprü, yine Sazlıbosna Karayolu üzerinde bir geçiş, kesim 7 olarak tabir edilen kesimde bir köprü ve Kapıkule ve Halkalı arasında çalışacak demiryola kaynaklı bir köprü geçişine yer verilecek. Projeye Marmaray'da olduğu gibi batırma tüple Küçükçekmece Gölü'nün altından geçiş planlanırken, proje kapsamında viyadük tipi geçişlere yer verilmeyecek. 

Kanal İstanbul güzergahı sonrası fiyatların yükseleceği ilçeler 

Herkesin merak ettiği 'Kanal İstanbul nereden geçecek?' sorusu yanıtlandı. Peki, Kanal İstanbul hangi ilçelerde konut fiyatlarını yükseltecek?

Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü’nden ayıran kıstaktan başlayarak, Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam eden ve sonrasında Sazlıbosna Köyü’nü geçerek Dursunköy’ün doğusuna ulaşıp Baklalı Köyü’nü geçtikten sonra Terkos Gölü’nün doğusunda Karadeniz’e ulaşan alternatif güzergâhın İstanbul Boğazı’na alternatif su yolu “Kanal İstanbul Projesi” için en uygun güzergâh olduğu belirlendi.

Gelinen aşamada Kanal İstanbul projesinin geçeceği ilçeler şu şekilde belirlendi
- Avcılar: Projenin 3.1  kilometrelik kısmı Avcılar ilçesinde yer alacak
- Küçükçekmece: Kanal İstanbul Projesi'nin 7  kilometrelik kısmı Küçükçekmece sınırları içinde yer alacak
- Başakşehir: Mega projenin 6.5 kilometrelik bölümü Başakşehir ilçesi sınırları içinde yer alacak
- Arnavutköy: Projenin en büyük kısmı 28.6 kilometre ile Arnavutköy ilçesi sınırları içinde yer alacak. 

Konuyla ilgili yapılan açıklamada Kanal İstanbul projesi kapsamında gerçekleştirilecek tüm altyapı ve üstyapı çalışmalarının bu ilçeler sınırları içinde kalacağı belirtildi. 

60 milyar TL'lik çılgın proje

60 milyar TL yatırımla hayata geçirilmesi planlanan Kanal İstanbul projesinin inşaat aşamasında yaklaşık 5 bin kişinin, işletme aşamasında ise yardımcı tesisler de dahil olmak üzere toplam bin kişinin çalışması öngörülüyor. Mevcut durumda detay mühendislik çalışmaları devam eden yaklaşık 45 km uzunluğundaki Küçükçekmece Gölü - Sazlıdere Barajı - Terkos Gölü’nün doğusunu takip eden güzergâhın inşaatının 5 yılda tamamlanması ve bakımların yapılması kaydıyla ekonomik ömrünün 100 yıl olması öngörülüyor. 

Beş soruda Kanal İstanbul güzergahı 

Soru 1: Kanal İstanbul hangi ilçelerden geçecek?

Kanal İstanbul projesi İstanbul'un Avrupa Yakası'nda konumlanan 4 ilçeden pay alacak. Bu ilçeler Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy olacak. Önümüzdeki yıllar itibarıyla bu ilçelerde arsa ve konut fiyatlarının önemli ölçüde yükselmesi bekleniyor. 

Soru 2: Kanal İstanbul'un ilçelere göre yayılımı nasıl olacak?

Proje, büyük oranda Arnavutköy'den geçecek. Kanal İstanbul'un 28.6 kilometrelik kısmı Arnavutköy ilçesi sınırları içinde uzanacak. Diğer taraftan Avcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir ilçeleri ise daha mütevazi paylara sahip olacak. Kanal İstanbul'un 7 kilometrelik bölümü Küçükçekmece, 6.5 kilometrelik kısmı Başakşehir, 3.1 kilometrelik kısmı ise Avcılar ilçesinde yer alacak.

Soru 3: Kanal İstanbul'un net güzergahı ne olacak?

Kanal İstanbul projesi Marmara Denizi'nden Küçükçekmece Gölü'nü ayıran kıstan üzerinden biçimlenecek. Buradan Sazlıdere Baraj Havzası'na ulaşacak olan Kanal İstanbul, Kuzey'e doğru Sazlıbosna Köyü'ne ulaşacak. Sonrasındaki güzergah ise Dursunköy'ün Doğu kesiminden Baklalı Köyü'ne varacak. Kanal İstanbul Karadeniz'e Terkos Gölü'nün Doğu bölümünden hareketle ulaşacak. 

Soru 4: Kanal İstanbul'un ekonomiye katkısı ne olacak?

2011 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın proje olarak lanse ettiği Kanal İstanbul toplamda 60 milyar TL'ye mal olacak. Ekonomik açıdan işletilebilirlik süresinin 100 sene olarak belirlendiği projede yaklaşık 5 bin kişilik bir istihdamın oluşturulması hedefleniyor. İnşaat faaliyetlerinin başlamasını takip eden 5 sene içinde ise Kanal İstanbul'dan gemi geçişinin başlaması hedefleniyor. 

Soru 5: Kanal İstanbul gayrimenkul fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Mega projenin özellikle geçeceği ilçeler olan Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy ve Başakşehir'deki taşınmaz fiyatları üzerinde ani bir sıçramaya neden olması bekleniyor. Bu etkinin düzeyi henüz kestirilemiyor, bununla birlikte güzergahın henüz belli olmadığı dönemlerde dahi fiyatların yukarı yönlü hareketi durdurulamamış, Hükümet temsilcileri de spekülatif fiyat hareketleri konusunda vatandaşları uyarmıştı. Önümüzdeki dönemde, söz konusu dört ilçenin, projeye yakınlık ve uzaklığı mertebesinde etkilenimi değişmek üzere arsa ve konut fiyatlarında artış bekleniyor. 

Kanal İstanbul projesi ilk açıklandığında güzergah neydi? 

Kanal İstanbul projesi 2014 yılında ilk açıklandığında 44 kilometre uzunluğunda ve 200 metre genişliğindeki kanalın güzergahının Yeniköy - Sazlıdere Barajı -Arnavutköy -Başakşehir - Küçükçekmece Gölü şeklinde olacağı söylenmişti.

Proje Bilgisi: Kanal İstanbul 

Proje Bilgisi: Kanal İstanbul