Kanal İstanbul projesi ne zaman başlayacak? Proje hakkında herşey burada!

İstanbul’un mega projeleri arasında gösterilen Kanal İstanbul projesi ne zaman başlayacak? Projede son durumun nabzını tuttuk.

Kanal İstanbul projesi ne zaman başlayacak? Proje hakkında herşey burada!

İstanbul’un mega projeleri arasına adını altın harflerle yazdıran Kanal İstanbul projesinde son durum belli oldu. 500 bin nüfusun yaşaması öngörülen Kanal İstanbul projesi ne zaman başlayacak? Projeye dair tüm bilgileri sizin için topladık.

İstanbul’un çılgın projesi olarak lanse edilen ve fizibilite çalışmalarının tamamlandığı Kanal İstanbul projesinde inşaat çalışmalarının ise 2015 yılı sonuna kadar başlaması hedefleniyor. Projenin inşaatında 15 bin kişilik istihdamın da oluşacağı söyleniyor.

Parça parça ihale edilerek, ilerlenecek projenin detayları ise yapılacak ihalelerle daha da netlik kazanacak. Toplamda 500 bin nüfusun yaşaması öngörülen projenin yatırım bedeli ise 15 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Kanalın her iki yakasına konumlandırılacak şehirlerle toplam maliyetin 50 milyar doları bulabileceği öngörülüyor.

 

Kanal İstanbul projesi ne zaman başlayacak? Proje hakkında herşey burada!

 

 

Kanal İstanbul’a 11 köprü

Kanal İstanbul projesi, 25 metre derinliğinde ve 150 metre genişliğinde olacak. Kanal üzerinde ayrıca maksimum 11 köprünün inşa edilmesi hedefler arasında. Kanal İstanbul, alttan kesik 'V' harfi biçiminde inşa edilecek. Alt bölümünün genişliğinin 100 metreye, V harfinin iki ucu arasındaki mesafe ise 520 metreye kadar ulaşabilecek. Kanalın derinliği 20 metre olacak.